MAJÓWKA Z UNIWERSYTETEM ŚLĄSKIM I UNIĄ EUROPEJSKĄ

Stowarzyszenie Przyjaciół Uniwersytetu Śląskiego serdecznie zaprasza na Majówkę z Uniwersytetem Śląskim i Unią Europejską organizowaną pod honorowym patronatem JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr. hab. Janusza Janeczka i Prezydenta Miasta Chorzowa mgr. inż. Marka Kopla. Majówka odbędzie się w piątek 30 maja na zielonych terenach przy Szkole Zarządzania UŚ w Chorzowie, ul. 75 Pułku Piechoty 1, początek o godz. 17.00. W programie: Występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego – folklor polski oraz innych krajów europejskich Występ Studentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – przeboje muzyki współczesnej Pokaz technik obronnych w wykonaniu członków Akademickiego Związku Sportowego Dla dzieci i dorosłych przewidziano ciekawe gry, zabawy i konkursy, a także pokazy tresury i sprawności psów Dla smakoszy przygotowano m.in. specjały kuchni polskiej W czasie majówki serdecznie zapraszamy na wystawę rysunku satyrycznego: 11.55 do Unii znanego artysty karykaturzysty Juliana Bohdanowicza oraz śląskiego rysownika Janusza Kożusznika. Janusz Kożusznik urodził się w 1951 w Bytomiu. Jest absolwentem Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przez kilkanaście lat pracował jako projektant zakładów przeróbki węgla kamiennego i brunatnego w kraju i za granicą. Debiutował pierwszym rysunkiem prasowym w 1999 roku. Rysował dla takich czasopism jak „Charaktery”, „Puls Biznesu”, „Trybuna Śląska”, „Wieczór”, „Dziennik Zachodni”, „Rytmus Żivota”, „Życie na gorąco”, „Gilotyna”. Stale współpracuje z „Integracją Europejską”, „Przeglądem”, „Sportem”, „Panoramą”, „Dziennikiem Bałtyckim”, „Super Expresem” i kilkoma innymi. Jest autorem kilkunastu okładek książek i podręczników, z których wiele ilustrował własnymi rysunkami. Wziął udział w trzech konkursach, otrzymując jedną nagrodę i dwa wyróżnienia. Miał trzy wystawy indywidualne i kilka zbiorowych. Od stycznia 2002 roku jest prezesem Stowarzyszenia Aktywnej Satyry. Julian Bohdanowicz urodził się w 1942 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był studentem takich znakomitych profesorów jak Julian Pałka, Henryk Tomaszewski, Jan Marcin Szancer, Wojciech Zamecznik, Jerzy Tchórzewski. Początkowo zajmował się grafiką użytkową. Jako karykaturzysta debiutował w 1969 roku w tygodniku satyrycznym „Szpilki”, którego był kierownikiem graficznym w latach 1979 – 1981 i 1989. Jego rysunki ukazywały się m.in. w „Polityce”, „Zwierciadle”, „Magazynie Rodzinnym”, „Przeglądzie Technicznym”, „Domu”, „Inter-Polcomie”, „Solidarności”, „Merkurym”. Obecnie ma stałe rubryki w „Twoim Stylu”, „Gazecie Wyborczej”, „Sukcesie”. Ilustruje także podręczniki szkolne. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród: srebrnej i złotej „Szpilki”, nagród na legnickich „Satyrykonach”, nagrody na I Salonie SPAK, nagrody Muzeum Karykatury a także zagranicznych: konkursu w Skopje, Ankarze i Japonii. Jego prace wystawiane były na wszystkich liczących się wystawach karykatury i rysunku satyrycznego w Polsce. Miał wiele wystaw indywidualnych w kraju i poza granicami. Julian Bohdanowicz jest także jednym z współzałożycieli i ostatnio wiceprezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W programie imprez rekreacyjno-sportowych przygotowanych przez Klub Uczelniany AZS UŚ znajdują się m.in.: 18.00 pokaz sztuk samoobrony i sportów walki symultana szachowa 18.30 pokaz tresury psów 19.00 dyktando 17.00 – 20.00 konkurs dart’s turniej badmintona kobiet i mężczyzn Gry i zabawy: podnoszenie ciężarka przeciąganie liny – konkurs rodzinny tor sprawnościowo-zręcznościowy do pokonania na łyżworolkach zawody równoważne kręgle Do dyspozycji uczestników Majówki będą piłki do siatkówki, piłki nożnej, rakiety do badmintona, skakanki. Cegiełkę na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Uniwersytetu Śląskiego, upoważniającą do udziału w Majówce, można nabyć w Dziale Spraw Socjalnych Uniwersytetu Śląskiego ul. Szkolna 7, pokój nr 3, tel. (0-32) 359 19 50, w cenie 15 zł (dzieci wstęp wolny). Osoby zainteresowane wyjazdem na Majówkę mogą skorzystać z autokaru i mikrobusów, które będą podstawione przed budynkiem Rektoratu. Odjazd autobusu do Chorzowa planowany jest na godz. 16.30, o godz. 16.45 odjadą do Chorzowa dwa mikrobusy. Osoby spóźnione, ale pragnące wziąć udział w Majówce, prosimy o zgłoszenie się na portierni Rektoratu u pana Klaudiusza Długajczyka. Po zakończeniu Majówki będzie zapewniony transport pod Rektorat oraz Dworzec PKP w Katowicach i w Sosnowcu.