Wyróżnienia Ambasador Polszczyzny zostały rozdane

6 maja 2011 r. o godz. 18.00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbyła się gala, podczas której wręczone zostały wyróżnienia Ambasador Polszczyzny. W wydarzeniu Uniwersytet Śląski reprezentował prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką prof. UŚ dr hab. Andrzej Kowalczyk.

Tytuły Ambasadora Polszczyzny przyznaje Kapituła wyłoniona z członków Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN oraz osób spoza Rady, zaproszonych przez członków Prezydium RJP i marszałka Senatu RP. Wyróżnienie to jest przyznawane osobom lub instytucjom za zasługi w krzewieniu poprawnej polszczyzny.

W tym roku tytuł ten otrzymały następujące osoby:

• Danuta Szaflarska – Ambasador Polszczyzny w Mowie – za piękną polszczyznę charakteryzującą kreowane przez nią postacie;
  • Olga Tokarczuk – Ambasador Polszczyzny w Piśmie – za posługiwanie się sugestywnym, bogatym i atrakcyjnym językiem polskim, adekwatnym do głębokich treści jej utworów;
  • Jacek Dehnel – Młody Ambasador Polszczyzny – za elegancką formę językową tworzonej poezji i prozy, nawiązującą do najlepszych wzorów i tradycji literackiej polszczyzny;
  • Krzysztof Dzierma – Ambasador Polszczyzny Regionalnej – za umiejętność wydobycia naturalnego ciepła i autentyczności regionalnej podlaskiej polszczyzny, którą posługuje się na scenie. Wyróżnienie to wręczał prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką prof. UŚ dr hab. Andrzej Kowalczyk;
  • Światosław Świacki – Ambasador Polszczyzny poza Granicami Kraju – za tłumaczenie literatury polskiej na język rosyjski, szczególnie za przekład „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Tytuł Wielkiego Ambasadora Polszczyzny Kapituła przyznała pośmiertnie Krystynie Bochenek.

Podczas uroczystości wystąpili soliści: Iwona Hossa, Ewa Wolak, Mariusz Godlewski oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Artyści wykonali m.in. „Powiało na mnie morze snów… Pieśni zadumy i nostalgii” Krzysztofa Pendereckiego.