O WSPÓŁCZESNYCH PROBLEMACH BADANIA KOSMOSU

Prof. dr hab. Andrzej Woszczyk Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział w Katowicach serdecznie zaprasza na konwersatorium, na którym: prof. dr hab. Andrzej Woszczyk z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wygłosi wykład: Współczesne problemy badań Kosmosu. Konwersatorium odbędzie się we wtorek 8 kwietnia o godz. 12.15 w Sali Audytoryjnej III Instytutu Fizyki, Uniwersytet Śląski, Katowice, ul. Uniwersytecka 4. Posługując się aktualną terminologią militarną trzeba powiedzieć, że współcześni astronomowie atakują Kosmos szerokim frontem we wszystkich zakresach fal promieniowania elektromagnetycznego. Szybko posuwają się w głąb bezkresnych obszarów Wszechświata i coraz lepiej rozumieją jego zagadki od najbliższych planet i gwiazd zaczynając po najdalsze (najstarsze) galaktyki i niemowlęce lata. W wykładzie będą przedstawione problemy instrumentalne współczesnych badań astronomicznych, niektóre wyniki i ich konsekwencje dla zrozumienia Wszechświata oraz planowane instrumenty i cele badawcze.