„Cazador del Sol” na Uniwersytecie Śląskim

Od 25 marca 2011 r. przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego oraz na Wydziale Filologicznym UŚ w Sosnowcu można oglądać instalację „Cazador del Sol” – słoneczny ogród. Prezentacja instalacji jest wynikiem współpracy Uniwersytetu Śląskiego z Biurem Europejskiej Stolicy Kultury 2016 Katowice.

„Cazador del Sol” jest projektem Agaty Norek i Rene Hildebranda. Słoneczny ogród to prawie 100 żółtych fluorescencyjnych kwiatów emitujących delikatne światło. Instalacja składa się z krążków z plexi, zamontowanych na elastycznym drążku z włókna szklanego. Zamienia ona niewidzialne promienie UV w widzialną energię.

Autorzy projektu łączą współczesną filozofię, design oraz naturę. Ich celem jest stworzenie w mieście miejsca, które nigdy nie przekwita – metaforycznej łąki, która zrodzi się ze światła i barwy. Agata Norek jest absolwentką Wydziału Malarstwa oraz Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Rene Hildebrand – designer, od lat eksperymentuje z materiałami fluorescencyjnymi. W trakcie pobytu w Lancerocie, w latach 2001–2002 stworzył „Cazador del Sol”, czyli „Łowcę słońca”.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.cazador-del-sol.de.

O wydarzeniu napisał serwis „InSilesia.pl” w artykule pt. „Cazador del Sol na Uniwersytecie Śląskim ”. (28.03.2011).

O wydarzeniu napisał serwis „naszemiasto.pl” w artykule pt. „Cazador del Sol w Katowicach i Sosnowcu ” (29.03.2011).