LHCPhenoNet

Advanced Particle Phenomenology in the LHC era
Zaawansowana fenomenologia cząstek w erze LHC

Projekt związany jest z działaniem Wielkiego Hadronowego Zderzacza (ang. LHC) w ośrodku CERN w Genewie i obejmuje współpracę pomiędzy dziesięcioma ośrodkami naukowymi z Europy, jednym z Ameryki Południowej, dwoma dużymi przedsiębiorstwami dostarczającymi oprogramowanie związane z obliczeniami symbolicznymi (Wolfram Research, Maplesoft) oraz Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN, tworzących sieć LHCPhenoNet.

Projekt zbudowany jest wokół czterech głównych i ściśle ze sobą powiązanych zagadnień: precyzja, odkrycia, wsparcie eksperymentu oraz innowacyjne technologie. Precyzyjne obliczenia są niezbędne aby z interpretować dane eksperymentalne otrzymane w LHC oraz aby określić czy to co jest obserwowane jest ciągle możliwe w ramach znanej standardowej teorii, czy też mamy już do czynienia z nowym zjawiskiem - odkryciem. Do interpretacji danych eksperymentalnych i powiązania ich z teorią potrzebne z kolei są odpowiednie narzędzia, np. tzw. generatory Monte Carlo określające zdarzenia wynikające z perturbacyjnej teorii QCD i teorii elektrosłabej. Szczególne znaczenie dla sukcesu LHC ma zastosowanie zaawansowanych algorytmów na potrzeby obliczeń numerycznych i symbolicznych. Bardzo duże znaczenie ma nawiązanie bezpośredniej współpracy z firmami, których software (Maple, Mathematica) jest szeroko wykorzystywany w fizyce wysokich energii.

Zasadniczym celem projektu, oprócz realizacji zagadnień ściśle naukowych, jest kształcenie młodej kadry, w szczególności doktorantów i młodych doktorów.

Program: 7. Program Ramowy, podprogram People, Initial Training Networks
Nr umowy: PITN-GA-2010-264564
Okres realizacji: 01.01.2011 - 31.12.2014
Rola Uniwersytetu Śląskiego w projekcie: partner