facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Noc Biologów 2018

Plakat "Nocy Biologów" – na czarnym tle Księżyc, kot oraz sowa

„Woda to życie” – tak brzmi hasło przewodnie VII edycji ogólnopolskiej akcji pn. „Noc Biologów". Naukowcy i pasjonaci reprezentujący polskie wydziały przyrodnicze oraz ogrody botaniczne opowiadać będą, na czym polega ich praca i jak niezwykłe zjawiska można obserwować nawet bardzo prostymi metodami. Postarają się zmierzyć z dość powszechnym przekonaniem, że zimą zarówno fauna, jak i flora przechodzą w stan uśpienia. Spróbują pokazać, jak wygląda życie roślin i zwierząt w okresie, w którym panują najniższe temperatury w skali roku.

W organizację VII edycji wydarzenia włączyli się przedstawiciele 32 ośrodków naukowych i botanicznych w Polsce, którzy łącznie przeprowadzą ponad 1200 zajęć o tematyce przyrodniczej. „Noc Biologów” odbędzie się również na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Akcja rozpocznie się 12 stycznia 2018 roku o godz. 16.00, spotkania odbywać się będą w budynkach WBiOŚ UŚ przy ul. Bankowej 9 oraz przy ul. Jagiellońskiej 26–28 w Katowicach. W programie wydarzenia zaplanowano liczne wykłady, wystawy, warsztaty i pokazy, a także quizy i konkursy oraz laboratoria.

Podczas „Nocy Biologów” na Uniwersytecie Śląskim uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak wygląda oko, odnóże czy aparat gębowy owada przy użyciu mikroskopu skaningowego. Omówione zostaną m.in. gatunki zwierząt zasiedlających wilgotne środowiska lądowe oraz struktura i morfologia liści roślin rosnących w zanieczyszczonym środowisku. W laboratoriach naukowcy przeprowadzą sekcję oka i serca – łudząco przypominających ludzkie narządy, a chętni przekonają się m.in., czy rośliny mogą się poruszać, jak wygląda świecąca woda i co potrafi „zrobić” z folią aluminiową. Zorganizowane zostaną również gry zręcznościowe, logiczne i terenowe o tematyce przyrodniczej.

Wykład inauguracyjny, który wygłosi prof. dr hab. Piotr Skubała z Katedry Ekologii Uniwersytetu Śląskiego, dotyczyć będzie zasobów wodnych Ziemi – niezastąpionych w życiu i gospodarce człowieka. Prelegent spróbuje odpowiedzieć na pytania związane m.in. z: ekologiczną równowagą środowiska wodnego, zasobami wody słodkiej i sposobami dbania o nie oraz różnorodnością i ochroną wodnych form życia.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronach: www.wbios.us.edu.pl oraz www.nocbiologow.pl.

Program wydarzenia na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ (plik pdf)

Owad w fiolce

fot. Sekcja Prasowa UŚ 

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.