facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Noc Biologów 2013

11 stycznia 2013 r. odbędzie się druga „Noc Biologów”. Jest to ogólnopolska akcja, w której biorą udział uniwersyteckie wydziały przyrodnicze z całej Polski, w tym także Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Akcja ma na celu pokazanie, jak wyglądają nowoczesne laboratoria, jak prowadzi się prace badawcze i jak kształci się przyszłych biologów, biotechnologów czy specjalistów zajmujących się ochroną środowiska. „Życie to ruch” jest tematem przewodnim, który zgłębiać będą uczestnicy katowickiego spotkania. W ramach wydarzenia zaplanowano liczne wykłady popularno-naukowe, pokazy, warsztaty oraz zajęcia laboratoryjne, które przybliżą fascynujący świat przyrody. Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej, ale uczestniczyć w niej mogą wszyscy zainteresowani, którzy chcą odwiedzić nowoczesne laboratoria oraz zapoznać się z tematyką badawczą realizowaną przez naukowców Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ. Uczestnicy będą mieli okazję przeprowadzić eksperyment usuwania reaktywnych form tlenu, dokonać sekcji owada i serca ssaka, izolować ludzkie DNA z materiałów biologicznych, śledzić ruch chromosomów podczas podziałów komórkowych, przygotować preparaty mikroskopowe tkanek roślinnych i zwierzęcych, poznać tajniki ruchu roślin i zwierząt, a także zbadać wydolność własnego organizmu.

Jedną z atrakcji „Nocy Biologów” będą również pokazy metod testowania sztucznych narządów i biomateriałów oraz metod działania elektroencefalografii. Uczestnicy będą mogli także sprawdzić swoją wiedzę biologiczną w licznych quizach i konkursach.

Zajęcia będą miały miejsce w budynkach Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ (Katowice, ul. Jagiellońska 28 oraz ul. Bankowa 9).  Szczegółowe informacje dostępne są na stronach internetowych: www.wbios.us.edu.pl/noc-biologow.html oraz www.nocbiologow.pl. Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na obu stronach. 

Uczestnictwo w niektórych zajęciach wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 grudnia 2012 r.
 

W inauguracji „Nocy Biologów” udział weźmie prorektor Uniwersytetu Śląskiego ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji dr hab. Mirosław Nakonieczny.


logo

O wydarzeniu napisała „Gazeta Wyborcza” w artykule pt. „Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim" (10.01.2013)

 

logo

O wydarzeniu napisał „Dziennik Zachodni” w artykule pt. „Dziś Dzień Biologów na Uniwersytecie Śląskim”. (11.01.2013)

O wydarzeniu napisał serwis „naszemiasto.pl” w artykule pt. „Myszkowscy licealiści wzięli udział w Katowicach Nocy Biologów”. (24.01.2013)

 

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.