Noblista prof. Carlo Rubbia gościem Instytutu Fizyki UŚ

IF UŚ

W piątek 18 listopada 2011 r. gościem Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego będzie wybitny uczony, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki – profesor Carlo Rubbia, który wygłosi referat „The Marvellous Neutrino”. Seminarium rozpocznie się o godzinie 11.00 w auli im. Andrzeja Pawlikowskiego. Wprowadzenia dokona prof. dr hab. Krystian Roleder, dyrektor Instytutu Fizyki UŚ. Wykład poprzedzi konferencja prasowa, która rozpocznie się o godz. 10.30 w sali Rady Instytutu Fizyki (Katowice, ul. Uniwersytecka 4, I piętro, pokój 160).
W obu wydarzeniach udział weźmie prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Barbara Kożusznik.

Prof. Carlo Rubbia pracuje obecnie w Uniwersytecie w Pawii (Włochy). Jego działalność naukowa od lat 60. związana była z ośrodkiem naukowo-badawczym CERN. W 1984 roku otrzymał Nagrodę Nobla, wraz z Simonem van der Meerem, za odkrycie bozonów W i Z. Jest zagranicznym członkiem Polskiej Akademii Nauk. Obecnie kieruje projektem ICARUS, którego celem jest badanie właściwości neutrin. W realizacji tego eksperymentu uczestniczy grupa polskich fizyków z różnych jednostek naukowych, m.in. z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

Odwiedziny noblisty w UŚ w Polskim Radio Katowice (18.11.2011)

O wydarzeniu napisał portal Gazeta.pl w artykule pt. „Noblista prof. Carlo Rubbia w Uniwersytecie Śląskim ”. (18.11.2011).

O wydarzeniu napisał portal Gazeta.pl w artykule pt. „Ślązacy pomagają nobliście konkurować z Einsteinem ”. (18.11.2011).