Naukowcy z UŚ docenieni w Genewie

16.04.2019 - 17:22 aktualizacja 05.11.2019 - 11:10
Redakcja: admin

Wynalazek zespołu naukowców z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego został doceniony podczas 47. Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions” odbywającej się od 10 do 14 kwietnia 2019 roku w Szwajcarii. Dr Paweł Janik, mgr inż. Michał Pielka oraz dr Małgorzata Janik otrzymali brązowy medal przyznawany przez międzynarodowe jury, a także nagrodę specjalną Narodowej Rady Badań Naukowych Tajlandii (NRCT) za opracowanie sposobu transmisji rozgłoszeniowej dla nadajników Bluetooth Low Energy.

Awers i rewers brązowego medalu
Brązowy medal przyznany naukowcom z UŚ podczas 47. Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions”

„Geneva Inventions” jest jednym z największych europejskich wydarzeń, podczas których wynalazcy z całego świata spotykają się z przedstawicielami przemysłu i świata biznesu. Prezentowane na targach rozwiązania oceniane są także przez kilkudziesięciu ekspertów. Na stoisku przygotowanym przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów zaprezentowanych zostało 13 rozwiązań, w tym 6 wyłonionych w ramach konkursu „Student-Wynalazca” organizowanego od dziewięciu lat przez Politechnikę Świętokrzyską. Podczas targów Uniwersytet Śląski reprezentował laureat konkursu, doktorant mgr inż. Michał Pielka.

Wynalazek został zastosowany w monitorze oddechu – wielofunkcyjnym urządzeniu pozwalającym m.in. kontrolować różne parametry związane z układem oddechowym i aktywnością lokomotoryczną, takie jak siła czy częstotliwość oddechu, a także puls i zmiana położenia ciała dziecka, z myślą o którym powstał cały układ. Na zaprezentowany w Genewie wynalazek składa się kilka zgłoszeń patentowych i wzorów przemysłowych o zasięgu krajowym i europejskim. Szerzej na temat monitora oddechu można przeczytać na stronie Uniwersytetu Śląskiego.

Troje ludzie, kobieta oraz mężczyzna trzymają misia, na pierwszym planie mężczyzna prezentujący aplikację mobilną na smartfonie
Dr Małgorzata Janik, dr Paweł Janik oraz mgr inż. Michał Pielka prezentują monitor oddechu, w którym wykorzystany został nagrodzony w Genewie sposób transmisji rozgłoszeniowej dla nadajników Bluetooth Low Energy
fot. Sekcja Prasowa UŚ