Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego nagrodzeni Śląską Nagrodą Naukową

15.01.2019 - 16:09 aktualizacja 15.01.2019 - 16:09
Redakcja: admin

Śląska Nagroda Naukowa jest wyróżnieniem przyznawanym badaczom i twórcom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki, mają szczególne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę i sztukę na arenie krajowej i międzynarodowej.

12 stycznia 2019 roku podczas inauguracji 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE statuetki wręczone zostały uczonym i twórcom z sześciu jednostek naukowych: Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, a także Akademii Wychowania Fizycznego i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Nowością tegorocznej edycji nagród było przyznanie specjalnej Nagrody Naukowej Prezydenta Miasta Katowice, którą otrzymał doktorant mgr Wacław M. Adamczyk.

Nagrodę odbiera prof. Jan Kisiel

Prof. dr hab. Jan Kisiel z Uniwersytetu Śląskiego
fot. Sekcja Prasowa UŚ

Spośród trzydziestu nominowanych do Śląskiej Nagrody Naukowej kapituła wyłoniła siedmiu laureatów. Z Uniwersytetu Śląskiego uhonorowany został prof. dr hab. Jan Kisiel z Zakład Fizyki Jądrowej i Jej Zastosowań – inicjator udziału fizyków z Uniwersytetu Śląskiego w eksperymentach z fizyki cząstek elementarnych przeprowadzanych w wiodących laboratoriach, naukowiec prowadzący badania promieniotwórczości naturalnej w podziemnych laboratoriach fizyki, a w ostatnich latach zajmujący się badaniem własności neutrin. Do jego ważniejszych osiągnieć należą prace w międzynarodowych zespołach fizyków T2K i ICARUS.

Wyróżniony doktorant – mgr Konrad Graczyk z Uniwersytetu Śląskiego

Wśród wyróżnionych doktorantów znalazł się mgr Konrad Graczyk
fot. Sekcja Prasowa UŚ

Wyróżnienie otrzymał także doktorant z Wydziału Prawa i Administracji mgr Konrad Graczyk – stypendysta DAAD na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie oraz przewodniczący zespołu prawnego rzecznika praw doktoranta (Krajowa Reprezentacja Doktorantów). Do jego zainteresowań naukowych należy sądownictwo III Rzeszy oraz sądownictwo na Górnym Śląsku w okresie II wojny światowej.

Laureatami nagrody zostali również: dr hab. inż. Przemysław Data z Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. n. med. Beata Kos-Kudła ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. Ewa Jabłczyńska z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, dr hab. Paweł Linek z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz prof. Jacek Rykała z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Podczas gali przyznano również trzy wyróżnienia. Oprócz mgr. Konrada Graczyka z UŚ uhonorowani zostali mgr Zuzanna Rzepka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz mgr inż. Mateusz Wąsik z Politechniki Śląskiej.

Wszyscy laureaci otrzymali specjalnie zaprojektowane na galę statuetki, naukowcom wręczono nagrody ufundowane przez uczelnie organizujące Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, a doktorantowi –  specjalną Nagrodę Naukową Prezydenta Miasta Katowice.