facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Śląska 2019 dla dr. inż. Andreasa Glenza

Dr inż. Andreas Glenz

Dr inż. Andreas Glenz, członek pierwszej Rady Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, został uhonorowany Nagrodą Towarzystwa Przyjaciół Śląska. Wyróżnienie przyznawane jest osobom lub instytucjom szczególnie zasłużonym dla Śląska. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 24 kwietnia 2019 roku w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie.

Dr inż. Andreas Glenz jest doktorem nauk technicznych w dziedzinie automatyki i robotyki. Zajmował się m.in. tworzeniem nowych technik pomiarowo-badawczych z zakresu nanotechnologii oraz budowaniem indywidualnego sprzętu naukowo-badawczego dla różnych instytutów na świecie. Współpracował z wieloma naukowcami, w tym z laureatami Nagrody Nobla. W 1996 roku założył firmę, która jest jednym ze światowych liderów zajmujących się produkcją próżniowych aparatur naukowo-badawczych. Dotychczas otrzymał takie wyróżnienia, jak: Srebrna Odznaka Honorowa Sejmiku Województwa Śląskiego, tytuł Człowieka Roku 2014 w kategoriach Biznes i Nagroda Internautów w plebiscycie tuwodzislaw.pl oraz tytuł Menadżera Roku nadany przez Stowarzyszenie Managerów na Śląsku. W 2019 roku został wybrany do pierwszej Rady Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Nagrodą Towarzystwa Przyjaciół Śląska jest „Ślązaczka” – rzeźba autorstwa prof. Piotra Gawrona, przedstawiająca popiersie dziewczyny w stroju ludowym, z jabłkiem w wyciągniętej dłoni. Coroczne przyznawanie wyróżnień ma pokazywać rolę, jaką wybitne osoby i instytucje wywodzące się ze Śląska lub poświęcające mu swoje dokonania, odgrywają w życiu społecznym, kulturowym, naukowym i gospodarczym. Dotychczas nagrodą zostali uhonorowani między innymi: prof. Jan Miodek, Kazimierz Kutz, Wojciech Kilar, Krystyna Loska oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.