Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Śląska 2019 dla dr. inż. Andreasa Glenza

Dr inż. Andreas Glenz

Dr inż. Andreas Glenz, członek pierwszej Rady Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, został uhonorowany Nagrodą Towarzystwa Przyjaciół Śląska. Wyróżnienie przyznawane jest osobom lub instytucjom szczególnie zasłużonym dla Śląska. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 24 kwietnia 2019 roku w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie.

Dr inż. Andreas Glenz jest doktorem nauk technicznych w dziedzinie automatyki i robotyki. Zajmował się m.in. tworzeniem nowych technik pomiarowo-badawczych z zakresu nanotechnologii oraz budowaniem indywidualnego sprzętu naukowo-badawczego dla różnych instytutów na świecie. Współpracował z wieloma naukowcami, w tym z laureatami Nagrody Nobla. W 1996 roku założył firmę, która jest jednym ze światowych liderów zajmujących się produkcją próżniowych aparatur naukowo-badawczych. Dotychczas otrzymał takie wyróżnienia, jak: Srebrna Odznaka Honorowa Sejmiku Województwa Śląskiego, tytuł Człowieka Roku 2014 w kategoriach Biznes i Nagroda Internautów w plebiscycie tuwodzislaw.pl oraz tytuł Menadżera Roku nadany przez Stowarzyszenie Managerów na Śląsku. W 2019 roku został wybrany do pierwszej Rady Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Nagrodą Towarzystwa Przyjaciół Śląska jest „Ślązaczka” – rzeźba autorstwa prof. Piotra Gawrona, przedstawiająca popiersie dziewczyny w stroju ludowym, z jabłkiem w wyciągniętej dłoni. Coroczne przyznawanie wyróżnień ma pokazywać rolę, jaką wybitne osoby i instytucje wywodzące się ze Śląska lub poświęcające mu swoje dokonania, odgrywają w życiu społecznym, kulturowym, naukowym i gospodarczym. Dotychczas nagrodą zostali uhonorowani między innymi: prof. Jan Miodek, Kazimierz Kutz, Wojciech Kilar, Krystyna Loska oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.