facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Milionowy czytelnik w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej

We wtorek 10 listopada 2015 r. o godz. 10.45 Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) odnotowało milionowego czytelnika. Jest nim Mateusz Gęborski, student Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. January Frydrych był dziś 999 999. czytelnikiem, a 1 000 001. – Mateusz Wystemp.

Odnotowanie milionowego czytelnika było okazją do wręczenia upominków. Dyrektor CINiBA prof. dr hab. Dariusz Pawelec przygotował nagrody niespodzianki, które wręczył milionowemu użytkownikowi biblioteki oraz pozostałym dwóm osobom. Uroczystość zakończył poczęstunek tortem.

Warto wspomnieć, że 100 000. czytelnikiem był doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Karol Piekarski.

    

    

Fot. CINiBA

CINiBA w liczbach:

  • 1500 osób dziennie korzystających z CINiBA,
  • 1000 wydarzeń naukowych, edukacyjnych i kulturalnych rocznie,
  • blisko 1,5 miliona książek i czasopism drukowanych,
  • miliony dokumentów elektronicznych,
  • ponad 900 000 wypożyczonych książek (do 31.10.2015 r.).

 

CINiBA została uruchomiona 27 września 2012 r. Jest to jeden z najnowocześniejszych ośrodków informacji naukowej w Europie, wybudowany wspólnie przez Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny w samym sercu rewitalizowanego śródmieścia Katowic. O otwartym charakterze instytucji decydują takie czynniki, jak: przyjazna architektura, najnowsze technologie informacyjne, a także swobodny dostęp do zasobów i wiedzy. Na parterze mieści się hol główny z wypożyczalniami i informatorium, sale konferencyjna i dydaktyczna. Na kolejnych poziomach znajdują się otwarte przestrzenie ze strefami wolnego dostępu do książek i czasopism oraz stanowisk komputerowych, czytelnie, mediateka, pracownia komputerowa, magazyny zbiorów i pomieszczenia biurowe, miejsca do pracy indywidualnej oraz grupowej.

Nowy budynek umożliwia realizację idei biblioteki hybrydowej, udostępniającej równolegle wszelkie dokumenty, niezależnie od ich nośnika – książki, czasopisma, bazy danych, teksty elektroniczne, materiały audiowizualne, multimedialne oraz zbiory dostosowane do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami.

W Centrum przewidziano miejsce na 1,8 mln woluminów. Dotychczas zgromadzono blisko 1,5 miliona woluminów,  z czego 340 tys. w wolnym dostępie. Są to interdyscyplinarne zbiory odpowiadające dziedzinom wiedzy uprawianym przez obie uczelnie. Dzięki wdrożonym technologiom można maksymalne skrócić czas oczekiwania na zamówione materiały, a specjalna wrzutnia umieszczona na zewnątrz budynku umożliwia zwrot książek przez całą dobę, również poza godzinami pracy placówki. Książnica akademicka stała się także popularnym miejscem wydarzeń naukowych, kulturalnych i edukacyjnych. W ciągu roku odbywa się ich tu ok. 1000.

Korzystanie z biblioteki na miejscu nie wymaga posiadania konta i karty bibliotecznej. CINiBA jest otwarta od poniedziałku do soboty od 8.00 do 20.00.


„tvs.pl” - „CINIBA w Katowicach rekordowa! Książki pożyczyło już ponad milion osób” (10.11.2015).

„tvn24.pl” - „Po trzech latach Bibliotekę Akademicką w Katowicach odwiedził milionowy czytelnik” (10.11.2015).

„gornyslask.studentnews.pl” - „Milionowy czytelnik w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej” (10.11.2015).

„wiadomosci.onet.pl” - „Milion czytelników CINiBA w Katowicach” (10.11.2015).

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.