Międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego 2019/2020

osoby siedzące w ławkach podczas inauguracji w archikatedrze w Katowicach

W niedzielę 13 października 2019 roku o godz. 18.00 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego 2019/2020 skierowana do nauczycieli akademickich, pracowników administracyjnych, doktorantów oraz studentów śląskich uczelni.

Orszak akademicki wyruszy o godz. 17.45 z budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Jordana 18). Uroczystej mszy św. przewodniczyć będzie JE Arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Podczas uroczystości wręczona zostanie nagroda „Lux et Silesia”, przyznawana osobom, które w swojej działalności naukowej, artystycznej lub społecznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Tegorocznym laureatem został prof. dr n. med. Władysław Nasiłowski. Laudację wygłosi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opala.

Prof. dr n. med. Władysław Nasiłowski, nazywany nestorem śląskiej medycyny, jest doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, lekarzem medycyny sądowej, anatomopatologiem, byłym przewodniczącym Naczelnego Sądu Lekarskiego, Naczelnej Izby Lekarskiej oraz wieloletnim przewodniczącym Okręgowego Sądu Lekarskiego w Katowicach. Prowadzone przez niego badania naukowe dotyczyły m.in. urazów mózgowo-czaszkowych, toksykologii alkoholu, zatruć lekami, narkomanii oraz odpowiedzialności zawodowej lekarzy i nauczania etyki lekarskiej.

plakat Międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego