Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Henryk Sienkiewicz – podróżnik w czasie i przestrzeni”

16.11.2016 - 11:38, aktualizacja 05.11.2019 - 11:18
Redakcja: admin

Od 18 do 19 listopada 2016 roku w Bibliotece Polskiej w Paryżu (pierwszy dzień obrad) i w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu  (drugi dzień sesji) odbywać się będzie międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Henryk Sienkiewicz – podróżnik w czasie i przestrzeni” („Henryk Sienkiewicz – voyageur dans le temps et l’espace ”), która została zorganizowana z okazji Roku Sienkiewiczowskiego przez Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu i Stację Naukową Polskiej Akademii Nauk przy wsparciu Ambasady RP we Francji i Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. W spotkaniu udział wezmą badacze twórczości autora „Krzyżaków” z Polski, Francji i Belgii. Jeden z paneli poprowadzi prorektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek, który wystąpi także z prelekcją na temat „neutralnej pozycji” Henryka Sienkiewicza.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa zatytułowana „Sienkiewicz – pocztówki z podroży”, którą będzie można oglądać w Stacji Naukowej do 14 grudnia. Wystawa powstała we współpracy ze Stacją Naukową PAN w Wiedniu, Towarzystwem Historyczno-Literackim / Biblioteką Polską w Paryżu oraz Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza, Oddziałem Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Będzie ona jednocześnie pokazywana w bibliotece Germaine Tillion w Saint-Maur-des-Fossés.

Program konferencji (plik pdf)