facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Corpus HistoricUS: the Body in/of History”

Sosnowiec
30.06.2017 - 01.07.2017

Od 30 czerwca do 1 lipca 2017 roku w Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu odbywać się będzie międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Corpus HistoricUS: the Body in/of History”, współorganizowana przez doktoranckie koło naukowe H/Story. Tematem konferencji są szeroko rozumiane zagadnienia ciała i cielesności w narracjach historycznych – od cielesności rozumianej metaforycznie jako figury narracyjnej po bardzo dosłowne odniesienia do ciała w tekstach historycznych i w historiografii. Pośród zagadnień poruszanych przez prelegentów z Europy, obu Ameryk oraz Azji znajdą się m.in. takie kwestie, jak: historia odwzorowywań ciała w kulturze, cielesność jako przestrzeń (w) historii, historyczne geografie cielesności, choroby oraz kulturowe odwzorowania śmierci w historii, monstrualność ciała w narracjach historycznych i okołohistorycznych, transcielesność i estetyka cielesności w historii oraz traumatyzacja cielesności w historii i zorientowane na cielesność historie traumy.

Gośćmi honorowymi, którzy wygłoszą konferencyjne wykłady plenarne, będą dr Willemijn Ruberg (Uniwersytet w Utrechcie), dr Richard Sugg (Uniwersytet w Durham) oraz prof. dr hab. Zbigniew Białas (Uniwersytet Śląski w Katowicach).

Konferencja w całości odbędzie się w języku angielskim.