facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Memoriał prof. W. Pańki

W poniedziałek 24 listopada o godz. 13.00 na kortach tenisowych przy ul. Ceglanej w Katowicach odbędzie się półfinał w turnieju o Memoriał prof. W. Pańki.

W parze zagrają:

  • Stuchlik Wojciech (WRtV)
  • Samsonowski Michał (WPiA)
  • dr Baczyński Michał (WMfiCh)
  • Kobyliński Konrad (WPiA)

Prof. Walerian Pańko skończył studia na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie następnie podjął pracę, od 1974 roku związał się z Uniwersytetem Śląskim. Od 1981 roku uczestniczył w ruchu "Solidarności". Jako ekspert NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" brał udział w przygotowaniu "Porozumień rzeszowsko-ustrzyckich". Po ogłoszeniu stanu wojennego został internowany. Był współzałożycielem i wiceprezesem Zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Wybrany w 1989 r. na posła do Sejmu z okręgu katowickiego, pozostał do końca członkiem OKP. Przewodniczył poselskiej Komisji Samorządu Terytorialnego, pracował w Komisji Konstytucyjnej i w Komisji Ustawodawczej Sejmu. Wniósł wkład w tworzenie pakietów ustaw samorządowych i reformy gospodarczej. Wiosną 1991 roku Sejm powołał go na prezesa NIK. Niestety, na tym stanowisku przepracował tylko kilka miesięcy. Zginął tak, jak żył: zawsze na służbie, zawsze w drodze.

7 października 1991 roku w Słostowicach, na trasie szybkiego ruchu Warszawa - Katowice rządowa lancia wypadła z jezdni i zderzyła się z nadjeżdżającym BMW. W przeddzień 50. urodzin w wypadku zginął prof. Walerian Pańko, prezes NIK. Jechał na wykład inaugurujący nowy rok akademicki w Uniwersytecie Śląskim.

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.