Letnia Szkoła Języka Literatury i Kultury Polskiej

31 lipca 2011 r. w Cieszynie rozpocznie się XXI Letnia Szkoła Języka Literatury i Kultury Polskiej. Grupę ok. 200 studentów m.in. z Czech, Niemiec, Rosji, Japonii, Korei, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji przywita kadra Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ. Uroczysta inauguracja odbędzie się 1 sierpnia o godz. 11.30. Weźmie w niej udział JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Barbara Kożusznik, władze Cieszyna oraz przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Po spotkaniu oficjalnym uczestnicy kursu, tradycyjnie już, udadzą się na zwiedzanie Cieszyna pod opieką nauczycieli i cieszyńskich przewodników.

Organizatorzy letniej szkoły przewidzieli dla uczestników kursu wiele atrakcji dydaktycznych, kulturalnych i rekreacyjnych.

Od poniedziałku do piątku w godzinach przedpołudniowych prowadzone będą zajęcia lektoratowe z języka polskiego. Po południu studenci będą mieli możliwość wysłuchania cyklu wykładów z zakresu języka polskiego, literatury, kultury i historii, współczesnej sytuacji politycznej i społecznej Polski. Wieczorami odbywać się będą projekcje polskich filmów, gry językowe, koncerty, spotkania z zaproszonymi gośćmi. Sobota i niedziela to dni przeznaczone na rekreację, zajęcia sportowe lub wypoczynek w cieniu drzew na terenie kampusu uniwersyteckiego.

Kurs języka polskiego rozpoczyna się testem kwalifikacyjnym, który decyduje o przynależności do grupy językowej na odpowiednim poziomie zaawansowania, a kończy się testem sprawdzającym osiągnięte wyniki.

W związku z trwającym rokiem Czesława Miłosza, uczestnicy kursu będą pracować nad przekładem wiersza poety na swoje języki. Rozstrzygnięcie Turnieju zaplanowano na 25 sierpnia 2011 r. Ponadto studenci letniej szkoły będą mieli możliwość uczestniczenia w wieczorze poezji poświęconym twórczości Czesława Miłosza.

Cykl wykładów „Wiedza o Polsce” to seminaria z zakresu języka, literatury i kultury polskiej, w ramach którego realizowane są dwie wersje programowe: popularna i akademicka. Pierwsza przeznaczona jest dla osób, które dopiero chcą poznać kulturę i czasy współczesne Polski. Zajęcia są prowadzone w języku angielskim i polskim (do wyboru). Program akademicki przeznaczony jest dla studentów slawistyk i polonistyk oraz osób, które pragną studiować wybrane, specjalistyczne zagadnienia z języka polskiego, z kultury, historii i współczesnych zagadnień społeczno-politycznych Polski (zajęcia wyłącznie w języku polskim).

W ramach programu kulturalnego odbywać się będą seanse filmowe poprzedzone prelekcjami w celu przybliżenia problematyki filmu oraz realiów kulturowych. Dodatkowo studenci będą mogli uczestniczyć w warsztatach filmowych oraz nauczyć się śpiewać polskich piosenek w restauracji „Ogrodowa” w Cieszynie. 17 sierpnia 2011 r. zagra zespół „Karlik”, który będzie śpiewał i uczył naszych studentów piosenek śląskich, biesiadnych i góralskich.

Oprócz zwiedzania Cieszyna, studenci letniej szkoły pojadą w tym roku na trzy wycieczki. Pierwszą z nich zaplanowano 7 sierpnia 2011 r. w Beskidy do Wisły i Szczyrku. Kolejna wycieczka odbędzie się 13 sierpnia 2011 r. i tym razem będą to dwa miasta: Pszczyna i Oświęcim. Ostatnią wycieczkę do Krakowa przewidziano 21 sierpnia 2011 r.

Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ podczas trwania letniej szkoły organizuje również warsztaty dla nauczycieli uczących języka polskiego jako obcego poza granicami Polski. W warsztatach biorą udział nauczyciele pracujący w krajach z całej Europy. W ostatnich latach zajęcia te są również przydatne nauczycielom uczącym w polskich szkołach w Wielkiej Brytanii. W tym roku warsztaty potrwają od 31 lipca do16 sierpnia 2011 r.

Niezwykle ważnym wydarzeniem w czasie letniego kursu języka polskiego będzie „Sprawdzian z polskiego”, w którym uczestniczą wszyscy słuchacze i goście przybyli z różnych krajów spędzający wakacje w Polsce oraz studenci zaprzyjaźnionych szkół języka polskiego. W tym roku konkurs odbędzie się 14 sierpnia 2011 r. O jego wadze stanowi przede wszystkim stawka, o jaką walczą uczestnicy. Osoba, która najlepiej napisze dyktando otrzymuje tytuł „Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego” oraz bezpłatny udział w kolejnej letniej szkole.

15 sierpnia 2011 r. to święto wszystkich narodów reprezentowanych przez studentów przybyłych do Cieszyna – „Wieczór Narodów”. W tym dniu studenci wystąpią na estradzie, przygotowanej na rynku, prezentując swoje kraje, śpiewając piosenki, częstując tradycyjnymi potrawami lub ucząc egzotycznych języków.

37. studentów, uczestników letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej oraz warsztatów polonistycznych, osób polskiego pochodzenia, może przyjechać do Cieszyna dzięki Senatowi RP.

Więcej informacji pod naszym katowickim numerem telefonu czynnym do 29 lipca (32) 25 12 991. Od 30 lipca do 26 sierpnia informacji udziela Biuro Szkoły pod cieszyńskim numerem telefonu (33) 85 46 280. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: www.sjikp.us.edu.pl.

O badaniu napisał serwis PAP Nauka w Polsce w artykule pt. „Ponad 200 zagranicznych studentów w letniej szkole j. polskiego” (19.07.2011)

O wydarzeniu napisał serwis „onet.pl” w artykule pt. „Ponad dwustu obcokrajowców w letniej szkole języka polskiego”. (18.07.2011).

O wydarzeniu napisał serwis „gazetacodzienna.pl” w artykule pt. „Cieszyn: Dwustu obcokrajowców w letniej szkole języka polskiego”. (19.07.2011).