Kulawy Mikołaj na deptaku Bankowa

5 grudnia 2013 r. Kulawy Mikołaj przybędzie do Katowic, aby przełamać bariery, wprowadzić atmosferę życzliwości i wzmocnić więź społeczności akademickiej UŚ. Akcja realizowana z inicjatywy niepełnosprawnych studentów, Biura ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Działu Informacji i Promocji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbywa się już po raz czwarty. W wydarzeniu udział weźmie prorektor ds. kształcenia i studentów dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek.

Kulawy Mikołaj to nie tylko obchody Dnia Świętego Mikołaja, ale także nawiązanie do idei Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. To doskonała okazja, by zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej oraz zachęcić wszystkich do integracji. Niepełnosprawni, postrzegani zwykle jako mało aktywni i niesamodzielni, po raz kolejny udowadniają, że nie należy traktować ich stereotypowo.

Czwarta edycja akcji Kulawy Mikołaj dowodzi, jak wiele studenci niepełnosprawni mają do zaoferowania całej społeczności akademickiej. Mimo naturalnych barier potrafią cieszyć się życiem i dzielić radością z innymi. 5 grudnia, ubrani w mikołajkowe czapki, rozdawać będą na deptaku Bankowa drobne upominki i słodycze, a także ulotki informacyjne. Ponadto w programie wydarzenia znajdzie się Kiermasz Świąteczny oraz bogata część rozrywkowa, podczas której wystąpi między innymi Monika Kuszyńska (była wokalistka zespołu Varius Manx) oraz Kabaret „Drzewo a gada”.

Dla studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych przygotowane zostały również warsztaty:

• Sztuka pisania, czyli jak przygotować dobrą pracę zaliczeniową, dyplomową, magisterską. Praktyczne porady dla każdego – prowadząca: mgr Agnieszka Kotwica;
  • Podstawy alfabetu Lorm’a – prowadząca: Beata Bednarska;
  • Zasady savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych – prowadzący: Przedstawiciele Instytutu Edukacji i Rozwoju Alfa Prim;
  • Czy prawo jest wystarczająco przyjazne dla osób niepełnosprawnych? – prowadzący: mgr Anita Strzebińczyk, Katarzyna Darowska, Magdalena Mikołajek (Przedstawicielki Koła Naukowego Prawa Cywilnego „Sapere aude!”).

O wydarzeniu napisała „Gazeta.pl” w artykule pt. „Kulawy Mikołaj rozda w Katowicach upominki i słodycze” (04.12.2013)

O wydarzeniu napisał „Dziennik Zachodni” w artykule pt. „Kulawy Mikołaj w Katowicach. Spotkanie z Moniką Kuszyńską i Januszem Świtajem” (05.12.2013)

O wydarzeniu napisało „naszemiasto.pl” w artykule pt. „Kulawy Mikołaj w Katowicach. Spotkanie z Moniką Kuszyńską i Januszem Świtajem” (05.12.2013)

Studentów w Katowicach odwiedził "Kulawy św. Mikołaj" w tvn24.pl (05.12.2013)