Ks. prof. Jerzy Szymik honorowym obywatelem Pszowa

05.04.2018 - 08:55 aktualizacja 05.04.2018 - 08:55
Redakcja: admin

3 kwietnia 2018 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie odbyła się uroczystość, podczas której ks. prof. Jerzy Szymik został uhonorowany tytułem honorowego obywatela Pszowa. Uchwała w tej sprawie podjęta została przez radnych miasta w listopadzie 2017 roku. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, które swoją działalnością odznaczyły się na rzecz miasta np. poprzez promowanie regionu. Nadany ks. Szymikowi laur ma być również uwieńczeniem jego wieloletniej pracy zawodowej oraz duszpasterskiej, jako dowód wdzięczności mieszkańców Pszowa. Wydarzenie zostało połączone z 65. rocznicą urodzin kapłana.

Ks. prof. zw. dr hab. Jerzy Szymik – pracownik Katedry Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego UŚ, członek watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej (od 2004 roku), autor przeszło 50 książek naukowych, poetyckich i eseistycznych. Jego badania koncentrują się na problematyce chrystologii integralnej, topiki teologicznej i interdyscyplinarnych badań pogranicza teologiczno-kulturowego, metodologii teologii i metateologii, a w ostatnich latach recepcji teologii i nauczania Josepha Ratzingera/Benedykta XVI. Wśród poruszanych zagadnień znaleźć można m.in. dialog Kościoła i świata, wiary i kultury, teologii i sztuki we współczesnym kontekście cywilizacyjnym. Ks. prof. zw. dr hab. Jerzy Szymik wypracował oryginalne na skalę polskiej teologii współczesnej interdyscyplinarne połączenie teologicznych diagnoz i recept dotyczących współczesnej kultury i cywilizacji. Najbardziej charakterystycznym rysem jego refleksji chrystologicznej jest paradygmat inkarnacji.