facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Kontenery stowarzyszenia UTOPIA na deptaku UŚ

Zdjęcie: kontenery na deptaku UŚ

Szczytowi klimatycznemu ONZ, odbywającemu się w Katowicach od 2 do 14 grudnia 2018 roku, towarzyszą liczne wydarzenia organizowane m.in. na terenie uniwersyteckiego kampusu. Jednym z nich jest inicjatywa szwajcarskiego stowarzyszenia Utopia International, którego partnerem podczas COP24 został Uniwersytet Śląski.

Stowarzyszenie powstało z inicjatywy przedsiębiorców z pięciu miast: Saint-Étienne (Francja), Sierre (Szwajcaria), Katowice (Polska), Monastir (Tunezja) i Tamatave (Madagaskar), a jego misją jest wspieranie przedsiębiorczości opartej na zrównoważonym rozwoju poprzez prowadzenie badań i promowanie innowacyjnych projektów. Jednym z pierwszych celów organizacji jest stworzenie Utopia World, czyli wielofunkcyjnych wiosek zbudowanych ze specjalnie zaprojektowanych kontenerów. Mają one stanowić przestrzeń do wspólnego życia, wspólnej pracy, organizacji kulturalnych, sportowych i turystycznych wydarzeń i aktywności.

Podczas COP24 na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego prezentowana jest ta koncepcja. Na deptaku znajdują się dwa prototypowe kontenery. Jeden z nich to przywieziony z Valais (region w Szwajcarii) CUBE365, odpowiadający na potrzeby zrównoważonych rozwiązań w turystyce.

W kontenerach znajdujących się przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego oraz w budynku uczelni odbywać będą się spotkania dotyczące zmian klimatycznych z udziałem naukowców oraz wydarzenia angażujące szwajcarskie organizacje oraz artystów. Ich celem jest podniesienie świadomości w obszarze obejmującym tematykę COP24. Współorganizatorem części spotkań jest Uniwersytet Śląski.

Kontenery na deptaku UŚ

fot. Sekcja Prasowa UŚ