Konferencja pt. „Rok 1922 na Górnym Śląsku – granice, administracja społeczeństwo”

12.06.2017 - 13:22 aktualizacja 05.11.2019 - 11:18
Redakcja: admin

14 czerwca 2017 r. o godz. 10.00 w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach im. Henryka Sławika (ul. św. Jana 10, III piętro) rozpocznie się konferencja naukowa pt. „Rok 1922 na Górnym Śląsku – granice, administracja społeczeństwo”, która została zorganizowana z okazji 95. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do II Rzeczpospolitej.

Spotkanie koncentrować będzie się wokół kilku kluczowych problemów związanych z pierwszym okresem funkcjonowania województwa śląskiego. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się m.in. następujące kwestie: międzynarodowe i krajowe regulacje prawne warunkujące funkcjonowanie województwa śląskiego i mające wpływ na specyfikę tego regionu w stosunku do reszty obszaru II Rzeczypospolitej, sposób w jaki nowo powstała granica zdeterminowała sytuację gospodarczą i życie mieszkańców regionu, warunki budowy polskiej administracji oraz tworzenia się życia politycznego.

Wśród prelegentów znajdą się m.in. badacze związani z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Organizatorami wydarzenia są Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Program konferencji (docx)

Plakat z tytułem konferencji i miejscem wydarzenia