Konferencja „Przyszłość badań naukowych w świetle prawa autorskiego, kodeksów etycznych naukowców...”

Zdjęcie: budynek Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego organizują międzynarodową konferencję naukową pt. „Przyszłość badań naukowych w świetle prawa autorskiego, kodeksów etycznych naukowców oraz kryteriów ocen jakości badań”. Dwudniowe spotkanie adresowane jest do wszystkich zainteresowanych tematyką, w szczególności do naukowców, absolwentów i stypendystów programu Fulbrighta.

W programie wydarzenia, które odbywać się będzie od 31 stycznia do 1 lutego 2020 roku, zaplanowano trzy panele tematyczne oraz dyskusję poświęconą zagadnieniom związanym z oddziaływaniem polityki punktacji prac naukowych na rozwój nauk społecznych i humanistycznych. Debatę z udziałem zagranicznych przedstawicieli instytucji:

• prof. Sarah de Rijcke (Leiden University),
  • prof. David Budtz Pedersen (Aalborg Universitet),
  • prof. Peter van den Besselaar (Vrije Universiteit Amsterdam),
  • prof. Gunnar Sivertsen (Norwegian Institute for Research Analysis),
  • prof. Theresa Beiner (UA Little Rock William H. Bowen School of Law),

poprowadzi dr hab. Jacek Zrałek z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

Program konferencji obejmuje:

wykłady wprowadzające:

• „Wyzwania dla prawa autorskiego w dobie cyfryzacji” – dr hab. prof. UŚ Katarzyna Grzybczyk
  • „Polityka naukowa versus kultura akademicka” – prof. dr hab. Jan Hartman

panele tematyczne połączone z dyskusją:

1. Między inspiracją a plagiatem. Jak ustalać wkład autora w badania naukowe
  • „Plagiat naukowy – naruszenie prawa do autorstwa utworu” – dr Sybilla Stanisławska-Kloc,
  • „Utwory współautorskie” – dr Michał Markiewicz,
  • „Cytat w utworach naukowych” – dr hab. Wojciech Machała.

1. Atrybucja autorstwa utworów naukowych z obszaru nauk ścisłych w świetle prawa autorskiego, zasad etyki i zwyczajów
    • „Twórczość naukowa jako wartość konstytucyjnie chroniona a rzetelna atrybucja autorstwa utworów naukowych na przykładzie badań z obszaru nauk ścisłych” – dr hab. Anna Chorążewska,
    • „Atrybucja autorstwa w publikacjach chemicznych: przypadki zwykłe i osobliwe” – prof. dr hab. Adam Proń,
    • „Rola kierownika (mentora) grupy badawczej oraz przebieg atrybucji autorstwa utworów naukowych na przykładzie nauk ścisłych teoretycznych i eksperymentalnych” – prof. dr hab. Robert Hołyst,
    • „Problematyka ochrony twórczości naukowej a prawo własności przemysłowej w kontekście transferu technologii” – dr Karol Fijałkowski.

2. Umiędzynarodowienie i ewaluacja nauk społecznych i humanistycznych
    • „Nowe osiągnięcia w sferze studiów nad ewaluacją nauki” – prof. Sarah de Rijcke,
    • „Ocena doniosłości i jakości badań wykraczająca poza bibliometrię” – prof. David Budtz Pedersen,
    • „Organizacja, realizacja i ocena badań naukowych” – prof. Peter van den Besselaar,
    • „Umiędzynarodowienie, oddziaływanie społeczne i ocena badań naukowych w naukach społecznych i humanistycznych” – prof. Gunnar Sivertsen,
    • „Rola publikacji i badań interdyscyplinarnych na rynku publikacji międzynarodowych i krajowych w USA” – prof. Theresa Beiner.

Uczestników konferencji gościć będzie Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Zgłoszenia udziału przyjmowane są drogą elektroniczną: https://forms.gle.

Szczegółowe informacje: