Konferencja prasowa na temat utworzenia spółki spin-out

24 maja 2013 r. o godz. 9.00 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 12, sala 29) odbędzie się konferencja prasowa, która dotyczyć będzie utworzenia drugiej na Uniwersytecie Śląskim spółki typu spin-out, bazującej na ciekawym rozwiązaniu technologicznym wypracowanym przez naukowców Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach i śląskiej firmy Tech-form – dotyczącym biomonitoringu jakości wody.  W konferencji udział wezmą: JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, dr Andrzej Woźnica oraz Mariusz Piasecki – przedstawiciele firmy ABTOW Biotechnology.

Flagowym produktem oferowanym przez spółkę jest Automatyczny Biodetektor Toksyczności Ogólnej Wody (ABTOW) – czuły system detektorów, służących do wykrywania zagrożeń chemicznych w ujęciach wody pitnej. ABTOW umożliwia znaczące obniżenie ryzyka nagłych skażeń źródeł wody m.in. poprzez monitoring ich stanu w trybie ciągłym. Technologia ABTOW opiera się na licencji udostępnionej przez Uniwersytet Śląski. Proces uruchomienia spółki ABTOW wspierało Biuro Współpracy z Gospodarką UŚ. Działanie urządzenia zostanie zaprezentowane podczas piątkowej konferencji prasowej.