Konferencja prasowa na temat meteorytu Sołtmany

W poniedziałek 23 maja 2011 r. o godz. 11.00 w Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi UŚ (Sosnowiec, ul. Będzińska 60) odbędzie się konferencja prasowa na temat fragmentu meteorytu Sołtmany, który zakupiony został przez Muzeum oraz Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Fundację Uniwersytetu Śląskiego.

Meteoryt spadł 30 kwietnia 2011 r. pod Giżyckiem. Takie wydarzenie należy do rzadkości, zdarza się raz na kilkadziesiąt lat. Eksponat zawiera skorupę obtopieniową − pamiątkę po przejściu materii kosmicznej przez atmosferę ziemską.

14 maja meteoryt został sklasyfikowany przez prof. UŚ dr. hab. Łukasza Karwowskiego z Katedry Geochemii, Mineralogii i Petrografii na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Do badań nad eksponatem powołany został specjalny zespół naukowców z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych.

Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi UŚ jako pierwsze i jedyne w Polsce posiada tego typu okaz.

O badaniu napisał serwis PAP Nauka w Polsce w artykule pt. „Uniwersytet Śląski kupił meteoryt” (24.05.2011)

O wydarzeniu napisał serwis „InSilesia.pl” w artykule pt. „Uniwersytet Śląski kupił fragment meteorytu Sołtmany ”. (24.05.2011).

Meteoryt w Sosnowcu w Polskim Radio Katowice (23.05.2011)

O wydarzeniu napisał portal Gazeta.pl w artykule autorstwa Magdaleny Warchali pt. „UŚ kupił meteoryt, który spadł na dach pani Alfredy”. (23.05.2011).

O wydarzeniu napisał „Dziennik Zachodni” w artykule Łukasza Respondka pt. „Meteoryt już w naszym muzeum” (21.05.2011)

O wydarzeniu napisał serwis „student.pl” w artykule pt. „Za 12,5 tys zł Uniwersytet Śląski kupił meteoryt ”. (24.05.2011).

O wydarzeniu napisał serwis „Wspolczesna.pl” w artykule pt. „Pieniądze spadły im z nieba! ”. (28.05.2011).