Konferencja prasowa dotycząca VI Światowego Kongresu Polonistów

Zdjęcie: mikrofony dziennikarskie

W środę 11 maja 2016 r. o godz. 10.00 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 12, sala nr 29) odbędzie się konferencja prasowa dotycząca VI Światowego Kongresu Polonistów, podczas której organizatorzy ogłoszą szczegółowy program, opowiedzą o tematach będących przedmiotem Kongresu, a także w skrócie przedstawią wyzwania stojące przed polonistyką.

Z okazji Kongresu do Katowic przybędzie ponad 360 osób – wybitnych polonistów, tłumaczy, osób żywo zainteresowanych losami i przyszłością języka polskiego reprezentujących wszystkie najważniejsze krajowe ośrodki akademickie oraz uniwersytety zagraniczne (Moskwa, Seul, Pekin, Paryż, Rzym, Sapporo, Tokio, Vancouver, Chicago, Oxford, Sydney, Duszanbe, Baku, Lwów, Mińsk, Grodno, Kurytyba, Brasilia, Toronto, Edmonton, Lille, Lublana, Zagrzeb i inne).

VI Światowy Kongres Polonistów to największe i najważniejsze w ostatnim ćwierćwieczu wydarzenie w skali świata promujące obraz Polski, polską kulturę i język. Wydarzenie przebiegać będzie pod hasłem „Polonistyka na początku XXI wieku. Diagnozy. Koncepcje. Perspektywy”, które nawiązuje i precyzuje idee kongresów poprzednich. Celem Kongresu jest spotkanie krajowych i zagranicznych polonistów, podkreślenie idei polonistyki bez granic. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W konferencji udział wezmą miedzy innymi: prof. dr hab. Jolanta Tambor – przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Kongresu, pełnomocnik rektora ds. studentów zagranicznych w Uniwersytecie Śląskim, dr hab. prof. UŚ Romuald Cudak – przewodniczący Komitetu Programowego Kongresu, kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ, dr Agnieszka Tambor – sekretarz Kongresu, Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ.