Konferencja „Obraz Powstań Śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej”

Logo konferencji

18 listopada 2019 roku w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich odbędzie się konferencja pt. „Obraz Powstań Śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej” organizowana przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, Archidiecezję Katowicką oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Uczestnicy obrad przybliżą historię Śląska poprzez prezentację najważniejszych postaci związanych z obszarami polityki, szkolnictwa, kultury, sportu, przemysłu i sfery sacrum.

Konferencja wpisuje się w projekt Uniwersytetu Śląskiego „Panteon Górnośląski – badania naukowe”, realizowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Dialog”. Celem inicjatywy jest utworzenie w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach wystawy multimedialnej, dzięki której będzie można poznać historię Górnego Śląska.

Przygotowane zostały również wystawy, między innymi: „Śląska Droga do Niepodległości”, „Wojciech Korfanty. Współtwórca II Rzeczypospolitej”, wystawa obrazów Józefa Podkowika oraz multimedialny projekt Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

W komitecie honorowym zasiadają metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, który weźmie udział w spotkaniu. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Warunkiem uczestnictwa jest rejestracja za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie: www.panteon.gornoslaski.us.edu.pl.
Konferencja odbędzie się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Jordana 18).

Wydarzenie będzie transmitowane online przez Telewizję Internetową Uniwersytetu Śląskiego na stronie serwisu YouTube.

Program (pdf, 612 kB)

Szczegółowe informacje na temat wystaw (doc, 284 kB)

plakat promujący wydarzenie

W ramach konferencji, dzięki uprzejmości Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz Instytucji Filmowej Silesia Film, odbędzie się również projekcja cyfrowo odnowionej wersji filmu Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej” – jednego z najbardziej ikonicznych obrazów podejmujących tematykę historii Górnego Śląska. Seans poprzedzi wykład wprowadzający dr hab. Ilony Copik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wstęp wolny.

grafika promująca projekcję filmu

Aktualizacja: 14.11.2019