Konferencja naukowa pt. „Powroty historii”

logo Wydziału Filologicznego

28 kwietnia 2016 roku o godz. 9.30 w sali Rady Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rozpocznie się konferencja naukowa pt. „Powroty historii”.

Motywem przewodnim spotkania będzie szeroko rozumiana historia. Uczestnicy konferencji spróbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego do historii II wojny światowej, ale i szerzej – do historii XX wieku w ogóle młode pokolenie dzisiaj wraca. Czy stoi za tym przyzwolenie wynikające z minionego czasu? Styl współczesnej polityki (konserwatyzm, lewicowość)? Popkultura? Historie rodzinne? Internet? Wśród poruszanych zagadnień znajdą się kwestie związane z głoszonym na przełomie wieków „końcem historii” i jej „powrotami”, obecnością „wielkiej” i „małej”, „innej” lub „niekonwencjonalnej” historii w literaturze. W konsekwencji konferencja podzielona została na trzy panele tematyczne:

• pamięć o wojnie i Zagładzie,
  • historie rodzinne,
  • formy pamięci i zapomnienia.

Organizatorem wydarzenia jest Koło Naukowe Polonistów UŚ. Szczegółowe informacje znajdują się na facebooku.

Program konferencji (plik pdf)

plakat promujący konferencję pt. "powroty historii"