Konferencja „Kościół na Śląsku. Ludzie, miejsca, wydarzenia”

10 czerwca 2011 r. o godz. 9.00 w auli Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach rozpocznie się konferencja naukowa pt. „Kościół na Śląsku. Ludzie, miejsca, wydarzenia”. Poprzedzi ją msza św. o godz. 8.00 w katedrze Chrystusa Króla.

W pierwszej części wykłady wygłoszą: ks. dr Henryk Olszar, dr hab. Joanna Januszewska-Jurkiewicz, prof. Rudolf Hőfer. W drugiej: ks. Stanisław Juraszek, mgr Bartosz Bialik. Prelegenci poruszą m.in. zagadnienia: polskiej emigracji zarobkowej, świadomości narodowej na pograniczach, zagrożeń wobec ideologii komunistycznej. O godz. 15.30 odbędzie się panel studencki, w którym dyskutować będą: Paweł Superat, Marcin Śmierz, Szymon Bialik, Mateusz Sobeczko, Katarzyna Niesporek, Grzegorz Bartusik, Mateusz Witek. Przedstawią oni m.in. postacie Jacoba Schickfusa, Józefa von Eichendorfa, Jana Pawła II.

W ramach konferencji naukowej 11 czerwca 2011 r. od godz. 10.00 będzie możliwość zwiedzenia Muzeum Organów Śląskich w Akedemii Muzycznej. Natomiast o godz. 11.30 w kościele Mariackim w Katowicach odbędą się prelekcje. Referaty popularnonaukowe wygłoszą: mgr Ewa Ryguła, Mateusz Sobeczko, ks. Engelbert Palmer, dr Jacek Kurek, ks. prof. UŚ dr hab. Jan Górecki. Na godz. 14.00 zaplanowano występ kabaretu „Drzewo a gada” ks. Marka Wójcickiego i koncert organowy w kościele Mariackim.

Organizatorami wydarzenia są: Polskie Towarzystwo Historyczne, Studenckie Koło Naukowe Historyków UŚ oraz Studenckie Koło Naukowe Teologów UŚ. Patronat honorowy sprawują: JE abp metropolita katowicki Damian Zimoń, dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. zw. dr hab. Wiesław Kaczanowicz, dyrektor Instytutu Historii UŚ prof. zw dr hab. Ryszard Kaczmarek, kierownik Zakładu Teologii Patrystycznej i Historii Kościoła ks. prof. zw dr hab. Jerzy Myszor