Jubileuszowa sesja naukowa „Geografia i geografowie na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim…”

09.05.2019 - 10:46, aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

W tym roku regionalny oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego (PTG) obchodzi 90-lecie działalności. Decyzję o utworzeniu Oddziału Śląskiego z siedzibą w Katowicach, zarząd główny PTG podjął w maju 1929 roku.

Z okazji jubileuszu powołania Polskiego Towarzystwa Geograficznego w naszym regionie, katowicki oddział, mieszczący się obecnie na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego i kontynuujący tradycje śląskiego oddziału PTG, organizuje okolicznościową sesję naukową „Geografia i geografowie na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. W 90. rocznicę założenia Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego w Katowicach”. Spotkanie, współorganizowane przez Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej, odbędzie się 4 czerwca 2019 roku (wtorek) w godz. od 10.00 do 14.00 w siedzibie śląskiej książnicy (Katowice, plac Rady Europy 1).

Jubileuszową sesję naukową zainaugurują dyrektor Biblioteki Śląskiej dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek oraz przewodniczący Oddziału Katowickiego PTG dr hab. Adam Hibszer, który przybliży również uczestnikom początki działalności regionalnego oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

W pierwszej części spotkania przewidziano wystąpienia: prodziekan Wydziału Nauk o Ziemi UŚ dr hab. prof. UŚ Urszuli Mygi-Piątek – „Współczesne kierunki badań geograficznych w Uniwersytecie Śląskim”, dr hab. Renaty Dulias – „Krajobraz Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego na tle granic przyrodniczych” oraz dr. hab. Damiana Absalona – „Zbiorniki wodne i ich możliwości w kontekście łagodzenia skutków zmian klimatu (na przykładzie miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii)”. Podczas drugiej części sesji prof. dr hab. Jerzy Runge omówi zagadnienia związane ze społeczno-gospodarczymi i przestrzennymi wyzwaniami przemian konurbacji katowickiej, natomiast dr hab. Sławomir Sitek przybliży temat aktualnych problemów demograficznych i gospodarczych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa „100 lat Polskiego Towarzystwa Geograficznego”.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Ze względów organizacyjnych osoby zainteresowane udziałem proszone są o potwierdzenie uczestnictwa do 20 maja na adres e-mail: ptg@wnoz.us.edu.pl.

Program sesji jubileuszowej (pdf, 535 kB)