Jubileusz 50-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego na Uniwersytecie Śląskim

13.11.2018 - 20:26, aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

W piątek 16 listopada 2018 roku uczelniana organizacja Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) będzie obchodzić jubileusz 50-lecia działalności na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego.

Działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego towarzyszy śląskiej uczelni od rozpoczęcia pierwszego roku akademickiego. 30 października 1968 roku odbyło się posiedzenie Rady Zakładowej inaugurujące działalność organizacji, której członkowie należeli wcześniej do ZNP w Wyższej Szkole Pedagogicznej i Filii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katowicach.

Jubileusz będzie okazją do refleksji nad czasem minionym, prezentacji historii i dokonań ZNP, a także podziękowania osobom, które przez lata tworzyły struktury organizacyjne oraz aktywnie działały na rzecz związku i całej społeczności akademickiej.

Uroczystość otworzy wystąpienie prezes Anety Trojanowskiej, w programie przewidziano prelekcje dr. Piotra Wierzbickiego – „Nauczyciele i ZNP o Niepodległą oraz związki z Józefem Piłsudskim i kontekst śląski” oraz dr. Błażeja Mądrzyckiego – „50 lat Związku Nauczycielstwa Polskiego w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach”, jak również wręczenie odznaczeń związkowych i okolicznościowych dyplomów. W obchodach jubileuszu udział weźmie prorektor ds. badań naukowych prof. zw. dr hab. Andrzej Noras.

Program uroczystości | pdf, 504 kB

Honorowy patronat nad uroczystością objęli: JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, prezes ZNP Sławomir Broniarz oraz prezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP Janusz Rak.