Jubileusz 45-lecia istnienia radia „Egida”

Egida

21 listopada 2014 r. Studenckie Studio Radiowe „Egida” będzie obchodzić 45-lecie istnienia. Z tej okazji odbędą się specjalne wydarzenia jubileuszowe.

W poniedziałek 17 listopada w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej otwarta zostanie wystawa poświęcona historii radia „SSR Egida – 45 lat tradycji”. Na jubileuszowej ekspozycji będzie można zobaczyć dawny sprzęt rozgłośni, nagrody, dyplomy, zdjęcia, plakaty z jubileuszy i innych wydarzeń oraz pocztówki nadsyłane przez redaktorów na przestrzeni lat. Wszystko po to, aby pokazać radio, którego na co dzień nie widać, a tylko słychać. Ekspozycja ma na celu ukazanie, że rozgłośnia Uniwersytetu Śląskiego to nie tylko antena i audycje, ale i ludzie, którzy oddali jej serce. Wystawa będzie dostępna przez kilka tygodni.

Oficjalne uroczystości odbędą się w sobotę 22 listopada o godzinie 17.00 w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach. W wydarzeniu udział wezmą osobistości związane z przeszłą i obecną działalnością rozgłośni. Atrakcją wieczoru będzie fikcyjne studio radiowe, które będą współtworzyli byli członkowie radia „Egida”. Oprawę artystyczną wydarzenia zapewni Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”. Podczas urodzin będzie można zobaczyć wystawę „SSR Egida – 45 lat tradycji”.

W wydarzeniu udział weźmie prorektor ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji dr hab. Mirosław Nakonieczny.

Studenckie Studio Radiowe „Egida” rozpoczęło nadawanie 21 listopada 1969 roku. Siedzibą rozgłośni Uniwersytetu Śląskiego od 45 lat jest Dom Studenta nr 1 na Osiedlu Akademickim w Katowicach-Ligocie. Radia „Egida” można słuchać przez internet oraz za pośrednictwem radioodbiorników znajdujących się w pokojach DS 1. Rozgłośnię współtworzą głównie studenci Uniwersytetu Śląskiego, jednak wśród redaktorów nie brakuje absolwentów, licealistów i studentów innych uczelni. Ramówka radia „Egida” dostępna jest na stronie internetowej www.egida.us.edu.pl.

O wydarzeniu napisali również:

• Polskie Radio Katowice – E. Kosałka-Passia, Agnieszka Tatarczyk: „Jubileusz radia Egida” (18.11.2014)