Jubileusz 105-lecia Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”

7 grudnia 2013 r. Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” będzie świętować swój jubileusz. Z tej okazji 6 i 7 grudnia organizowany jest zjazd absolwentów chóru. W ramach uroczystości jubileuszowych zaplanowano nabożeństwo ekumeniczne, koncert jubileuszowy, a także wspólny występ wszystkich dotychczasowych członków „Harmonii”.

Wydarzenie poprowadzi dr Małgorzata Miśka z Instytutu Muzyki UŚ. W uroczystości udział weźmie prorektor ds. finansów i rozwoju prof. zw. dr hab. Stanisław Kucharski.

Podczas uroczystości wystąpią:

• Chór Jubilat „Harmonia”,
  • Sabina Olbrich-Szafraniec – sopran,
  • Michał Korzistka – fortepian,
  • Józef Broda – śpiew, instrumenty ludowe (Harmonista),
  • Hubert Miśka – tenor (Harmonista),
  • Dariusz Górniok – fortepian (Harmonista),
  • Izabella Zielecka-Panel – dyrygent (Harmonistka).

Chór Uniwersytetu Śląskiego kontynuuje tradycje założonego w 1908 r. w Cieszynie Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia”, które prowadziło działalność artystyczną do 1968 r. Po trzyletniej przerwie odrodziło się jako chór akademicki. Obecnie członkami chóru są studenci i absolwenci kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Siedzibą „Harmonii” jest cieszyński Instytut Muzyki przy Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego.

Chór koncertował i brał udział w festiwalach w Polsce i Europie, nagrywał dla radia i telewizji, realizował nagrania płytowe oraz zdobył szereg prestiżowych wyróżnień. Do najważniejszych nagród zdobytych w ostatnich latach należą:

• I nagroda im. H. Karlińskiego Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat”, 1993;
  • Wielka Nagroda Festiwalu Kultury Europejskiej w Luksemburgu, 1995;
  • nagroda dla najlepszego chóru konkursu Jaro Se Otvírá w Žd’āre nad Sāzavou (Czechy), 2001;
  • I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach, 2004;
  • I nagroda Ogólnopolskiego Konkursu „Cantio Lodziensis” w Łodzi, 2004;
  • srebrny medal Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej Festa Musicale w Ołomuńcu (Czechy), 2007;
  • ocena „tres bien” Montreux Choral Festival (Szwajcaria), 2007;
  • złoty puchar Piotra I na II World Choir Festival w St. Petersburgu (Rosja), 2008;
  • dwa złote medale na II World Choir Festival Grand Prix Pattaya (Tajlandia), 2009;
  • złoty medal w kategorii musica sacra oraz złoty medal w kat. chóry mieszane na 45. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, 2010;
  • ocena „bien” Montreux Choral Festival (Szwajcaria), 2011;
  • nagroda specjalna na X Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Feliksa Nowowiejskiego, 2011;
  • Grand Prix oraz nagrody specjalne podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego GAUDE CANTEM im. Kazimierza Fobera w Bielsku-Białej, 2012;
  • III miejsce podczas Busan Choral Festival (Korea Południowa), 2012;
  • złoty dyplom oraz dwie nagrody specjalne na XII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego, 2013;
  • Grand Prix na XVI Łódzkim Festiwalu „Cantio Lodziensis”, 2013.

Dzisiejszą „Harmonię” prowadzi od 15 lat dr hab. Izabella Zielecka-Panek. Bogaty repertuar chóru obejmuje utwory a cappella kompozytorów wszystkich epok z muzyką współczesną włącznie oraz dzieła oratoryjno-kantatowe.

Szczegółowe informacje wraz z programem uroczystości dostępne są na stronie internetowej: www.harmonia.us.edu.pl.