JM Rektor UŚ prof. Wiesław Banyś z wizytą w Chinach

Od 2 do 8 grudnia 2015 roku JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, członek Zarządu European University Association prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś przebywał z oficjalną wizytą w Chinach. Program pobytu obejmował między innymi spotkanie z wicepremier Chin poświęcone sprawom szkolnictwa wyższego i nauki, udział w posiedzeniu rady naukowej Instytutu Konfucjusza w Opolu oraz uczestnictwo w Global Confucius Institute Conference – konferencji, stanowiącej platformę wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk w działalności Instytutów Konfucjusza.

Global Confucius Institute Conference współorganizował Confucius Institute Headquarters (Hanban) – organizacja kierująca ze strony chińskiej działalnością Instytutów Konfucjusza. Celem instytucji, która podlega chińskiemu Ministerstwu Edukacji, jest upowszechnianie dorobku chińskiej kultury oraz języka.

Przedmiotem tegorocznej dziesiątej edycji Global Confucius Institute Conference było wzmocnienie współpracy pomiędzy Instytutami Konfucjusza, ich dalszy rozwój oraz wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk. Konferencja, w której udział wzięli przedstawiciele władz placówek promujących język i kulturę Chin, rektorzy uczelni, reprezentanci ambasad oraz przedstawiciele chińskich partnerów i przedsiębiorcy została zaplanowana od 6 do 7 grudnia w Szanghaju. Podczas ceremonii otwarcia przewidziano wystąpienia między innymi wicepremier Chińskiej Republiki Ludowej Liu Yandong oraz ministra edukacji Yuan Guirena.

Program spotkania obejmował: targi informacyjne, posiedzenie Rady Confucius Institute Headquarters, w którym uczestniczyła wicepremier Liu Yandong oraz fora z udziałem dyrekcji, przewodniczących i rektorów. Na zaproszenie dyrektor generalnej Hanban Xu Lin w konferencji i dyskusji na temat „Cater to New Demand and Push for Integration” udział wziął JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący KRASP prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Z ramienia KRASP referat o współpracy polskich uczelni w ramach chińskiego projektu „One Belt, One Road” przedstawił JM Rektor Politechniki Opolskiej prof. dr hab. inż. Marek Tukiendorf. Projekt „One Belt, One Road”, który jest częścią „New Silk Road”, był jednym z tematów niedawnej wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Chinach. Politechnika Opolska jako pierwsza uczelnia w Polsce podpisała w tej sprawie list intencyjny z Chongqing Jiaotong University.

W ramach dwudniowej konferencji odbyło się łącznie 18 paneli, podczas których omawiane zostały takie tematy, jak: rozwój chińskiego nauczania online, udostępnianie zasobów pomiędzy Instytutami Konfucjusza, tworzenie programu języka chińskiego w szkołach podstawowych i średnich, doskonalenie nauczycieli języka chińskiego, współpraca z przedsiębiorcami, wsparcie Instytutów Konfucjusza przez chińskie i zagraniczne uczelnie, najlepsze praktyki stosowane między innymi przez partnerskie uniwersytety oraz system oceny Instytutów i perspektywa ich rozwoju na najbliższe lata.

Raz do roku w Chinach odbywają się również spotkania rad naukowych Instytutów Konfucjusza. Posiedzenie rady naukowej Centrum Współpracy Polska-Chiny – Instytut Konfucjusza w Opolu odbywało się od 3 do 4 grudnia na Beijing University of Technology (Pekin). W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele rady naukowej Instytutu, między innymi prof. dr hab. inż. Marek Tukiendorf, JM Rektor Beijing University of Technology Liu Gonghui, dyrektorzy Instytutu dr hab. prof. PO Maria Bernat i prof. Jiang Huijuan oraz członek zarządu EUA prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Uczestnicy obrad omawiali między innymi rozwój opolskiego Instytutu Konfucjusza oraz oferowane programy nauczania.

Spotkanie z dyrektor generalną Hanbanu Xu Lin

Spotkanie z JM Rektorem Beijing Foreign Studies University prof. Peng Longiem