Jan P. Matuszyński laureatem Nagrody im. Andrzeja Munka

15.03.2019 - 18:46 aktualizacja 15.03.2019 - 18:46
Redakcja: admin

Reżyser, absolwent i wykładowca Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego został nagrodzony w Konkursie im. Andrzeja Munka. Za film „Ostatnia rodzina” Jan P. Matuszyński otrzymał nagrodę główną w kategorii najlepsza reżyseria.

Konkurs im. Andrzeja Munka to jedna z najstarszych nagród filmowych w Polsce, przyznawana od 1965 roku przez Szkołę Filmową w Łodzi. Wskazuje autorów najciekawszych debiutów filmowych. Na przestrzeni lat jej laureatami byli filmowcy zaliczani dziś do grona najwybitniejszych twórców polskiego kina: Jerzy Skolimowski (1965 r.), Andrzej Żuławski (1971 r.) czy Krzysztof Kieślowski (1975 r.).

Wyniki tegorocznej edycji konkursu ogłoszone zostały 14 marca 2019 roku. Przyznano dwie nagrody główne – za najlepszy debiut reżyserski i za najlepszy debiut operatorski, a także dwa wyróżnienia. Jury konkursowe doceniło reżyserię Jana P. Matuszyńskiego, jego „mistrzowskie podjęcie i opracowanie biograficznej materii za pomocą całej skrzynki reżyserskich narzędzi”.

„Ostatnia Rodzina” to debiut fabularny reżysera związanego z Uniwersytetem Śląskim. Wcześniej wielokrotnie był nagradzany za dokument „Deep Love”, a jego filmy krótkometrażowe prezentowano na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach.

Wyniki tegorocznej edycji Nagrody im. Andrzeja Munka dostępne są na stronie: konkursmunka.pl.