„Jak zrobić dinozaura?” - wykład w ramach „Śląskiej Nocy Naukowców”

W ramach „Śląskiej Nocy Naukowców” dr Andrzej Boczarowski z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego wygłosi wykład pt. „Jak zrobić dinozaura?”. Osoby zainteresowane uczestnictwem powinny zarejestrować się na stronie internetowej „Śląskiej Nocy Naukowców”.

Szczegóły przedsięwzięcia:

- 25 września 2009 r., godzina: 21.15-22.15

- miejsce: Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych „Marchołt”, ul. Warszawska 37, Katowice

- sylwetka naukowca: dr Andrzej Boczarowski na stałe związany jest z Uniwersytetem Śląskim oraz Stowarzyszeniem Delta. Z zawodu paleontolog, geolog, grafik i informatyk programista. Łącząc te umiejętności, profesjonalnie zajmuje się trójwymiarowymi rekonstrukcjami kopalnych organizmów i ich środowisk naturalnych na potrzeby wydawnictw, mediów, muzeów i parków tematycznych. Efekt swoich prac chętnie przedstawia w formie prezentacji multimedialnych. W jego wykładach bierze udział po kilka tysięcy słuchaczy miesięcznie. Obejmują one ewolucję materii od powstania Wszechświata do pojawienia się człowieka.

- krótki opis: nie trzeba podróżować do odległych planet, aby spotkać fantastyczne światy. Stan teraźniejszy będzie za chwilę stanem przeszłym, a nieco później kopalnym. Światy minione są dla nas fantazją, ponieważ próbujemy sobie wyobrazić jak one wyglądały. Dla historyka 100 lat to mało, dla archeologa 1000 lat to też niewiele, ale paleontolodzy patrzą na milion ostatnich lat jakby to było wczoraj. Kiedy pójdziesz do kamieniołomu, uderzysz młotkiem w skałę i oto ze skały wypadnie piękny minerał czy skamieniałość, możesz śmiało pomyśleć, że jesteś pierwszym człowiekiem, który to zobaczył. Stałeś się odkrywcą. W swojej pracy prelegent, codziennie odkrywa resztki tych dawno minionych światów - kości, skorupy, czy ślady minionych zdarzeń. Potem stara się te odłamki poskładać w sensowną historię: najdziwniejszą, najstarszą i niebanalną historię o nas samych. Zobaczycie, jak w naukowej kuchni, z kości i resztek, mozolnie i powoli odtwarza się dawno minione epoki, zaludnione często potworami. Nie trzeba kina ani kapsuły czasu, aby podróżować o miliony lat w czasie. Na taką niezwykłą podróż zaprasza zainteresowanych autor wykładu.