IX Dyskusja Panelowa z cyklu „Oblicza fizyki. Między fascynacją a niepokojem”

6 grudnia 2013 r. o godz. 10.00 w auli im. Andrzeja Pawlikowskiego w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Uniwersytecka 4) odbędzie się IX Dyskusja Panelowa z cyklu „Oblicza fizyki. Między fascynacją a niepokojem” pt. „Wszechświat – prosty czy złożony?”. Dyskusja tradycyjnie ma charakter interdyscyplinarny, wśród  dotychczasowych wykładowców znajdowali się fizycy, matematycy, biolodzy, lekarze, filozofowie i filologowie. W tym roku z wykładami wystąpią: prof. dr hab. Tomasz Dietl, prof. dr hab. Henryk Czyż, prof. dr hab.  Stanisław  Kistryn, dr Stanisław Bajtlik i prof. dr hab. Andrzej J. Noras. Prelegenci będą zastanawiali się między innymi nad takimi zagadnieniami, jak: prawa rządzące w skali mikro i makro, skąd bierze się chaos, a skąd porządek, co to jest emergencja, dlaczego z atomów tworzą się kryształy, jaką rolę odgrywa w przyrodzie losowość, czy można przewidzieć pogodę, co napędza świat – determinizm czy indeterminizm? Po każdym wykładzie przewidziano dyskusję.

W wydarzeniu udział wezmą prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk oraz prorektor ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji dr hab. Mirosław Nakonieczny.

Wydarzenie skierowane jest zarówno do osób zawodowo zajmujących się fizyką, nauczycieli, uczniów i studentów, jak również osób interesujących się otaczającym światem. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje wraz z programem znajdują się na stronie:http://obliczafizyki.us.edu.pl/.