IV Forum Frankofońskie: Śląsk – apetyt rośnie w miarę uczenia

8 października 2010 r. o godz. 11.00 w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie rozpocznie się IV Forum Frankofońskie. W wydarzeniu udział weźmie JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

W trakcie Forum podsumowanych zostanie 5 lat realizacji projektu „Klasy frankofońskie na Śląsku”, którego koordynatorem jest mgr Renata Klimek-Kowalska. W efekcie działania projektu już ponad 2000 uczniów w 50 szkołach podjęło naukę języka francuskiego w rozszerzonym wymiarze. W wielu miastach Śląska udało się wprowadzić drożność rozszerzonej nauki języka francuskiego w gimnazjach i liceach. Szkoły zostały wyposażone w nowoczesne pomoce naukowe, nauczyciele otrzymali dostęp do szerokiej oferty profesjonalnych szkoleń, nauczyciele i uczniowie zyskali możliwość wyjazdu na staże zagraniczne i wymiany międzynarodowe.

Forum, obradujące w tym roku pod hasłem: „Śląsk – apetyt rośnie w miarę uczenia” to niepowtarzalna okazja, aby przedstawić nowoczesne metody nauczania a także zaprezentować możliwości programów europejskich dla uczniów i nauczycieli.

Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ reprezentować będą: prof. dr hab. Ewa Miczka, dyrektor IJRiT; prof. dr hab. Magdalena Wandzioch, przewodnicząca Komitetu Okręgowego Olimpiady Języka Francuskiego; prof. dr hab. Halina Widła, zastępca dyrektora Instytutu oraz dr Małgorzata Twardoń z Zakładu Glottodydaktyki i Kształcenia na Odległość.

Tradycyjnie w Forum wezmą udział przedstawiciele ambasad oraz instytucji reprezentujących i promujących język francuski w Polsce, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele samorządów lokalnych i władze oświatowe, a przede wszystkim nauczyciele języka francuskiego ze Śląska. Koordynatorem Forum jest mgr Edyta Wojciech z I LO w Pszczynie.

Honorowy patronat nad Forum objęli: JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski oraz śląski kurator oświaty mgr Stanisław Faber.

Patronem medialnym jest francuska telewizja TV5MONDE, natomiast wydawnictwem partnerskim – wydawnictwo LektorKlett.

Zaproszenie, ramowy program forum i formularz zgłoszeniowy

Ramowy program paneli