II Sosnowieckie Spotkania Międzywydziałowe „Oblicza męskości”

Zakład Językoznawstwa Pragmatycznego Instytutu Języka Angielskiego organizuje drugą edycję Sosnowieckich Spotkań Międzywydziałowych, które będą odbywać się od 17 do 18 grudnia 2014 r. w Centrum Naukowo-Dydaktycznym Instytutów Neofilologicznych Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego (Sosnowiec, ul. Grota Roweckiego 5). Wydarzenie ma na celu zbliżenie przedstawicieli różnych dziedzin badających te same zjawiska z różnych perspektyw, a także stworzenie forum wymiany poglądów przedstawicieli śląskiego środowiska akademickiego. Tematem przewodnim tegorocznego sympozjum są oblicza męskości.

Przedmiotem debaty będą następujące zagadnienia:

• społeczne odmiany języka,
  • rejestry językowe,
  • pojęcie męskości w znaczeniu potocznym,
  • pojęcie męskości w znaczeniu obowiązującym w różnych dyscyplinach nauki,
  • komunikację międzykulturową i interkulturową,
  • wzory zachowań wynikające z różnic tożsamości płciowej,
  • autoprezentację,
  • stereotypy płci,
  • społeczną recepcję męskości,
  • męskość jako wartość pozytywną/negatywną,
  • męskość w literaturze,
  • męskość poprzez wieki.

W programie zaplanowano m.in. wystąpienia prof. zw. dr hab. Eugenii Mandal z Instytutu Psychologii oraz prof. zw. dr hab. Kazimiery Wódz z Instytutu Socjologii.

Sympozjum adresowane jest przede wszystkim do teoretyków i badaczy z różnych dziedzin nauki, takich jak: językoznawstwo, literaturoznawstwo, psychologia, socjologia, studia nad komunikacją i filozofia. W seminarium mogą wziąć udział również osoby zajmujące się studiami nad męskością.

Abstrakt, nie więcej niż 300 słów (wyłączając bibliografię), należy przesyłać jako dokument Word na adres e-mail: ewa.jakubowska@us.edu.pl do 15 października 2014 r. W treści powinny znaleźć się: nazwisko autora/nazwiska autorów, nazwa instytutu, wydziału i uczelni, adres e-mail oraz tytuł referatu. Autorzy zostaną zawiadomieni o przyjęciu referatu drogą elektroniczną do 15 listopada 2014.

Organizatorzy planują wydanie recenzowanej publikacji składającej się z wybranych artykułów.

Szczegółowe informacje dostepne są na stronie: www.ija.us.edu.pl.