II Europejski Kongres Praw Człowieka

8 grudnia 2011 r. (czwartek) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 11B) odbędzie się II Europejski Kongres Praw Człowieka. Wydarzenie zostanie w całości poświęcone problemowi praw człowieka na obszarze postsowieckim. W ramach Kongresu odbędą się 3 panele dyskusyjne: „20 lat po rozpadzie ZSRR – sytuacja praw człowieka na obszarze postsowieckim”; „Białoruś – w rok po wydarzeniach na placu Niepodległości”; „Rosja – ucieczka przed demokracją? – sytuacja po wyborach parlamentarnych w Rosji”.

W panelach eksperckich wezmą udział analitycy z polskich ośrodków naukowych m.in. Katarzyna Kwiatkowska i Robert Cheda z Fundacji Pułaskiego, Tomasz Sikorski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz goście zagraniczni: rosyjski dysydent i obrońca praw człowieka Lew Ponomariow, prawnik Michaiła Chodorkowskiego Wadim Klyuwgant, białoruski opozycjonista, kandydat na prezydenta w 2010 roku Aleś Michalewicz oraz Dzmitry Salauyoy z Centrum Praw Człowieka „Viasna”.

W programie Kongresu znajdują się również:

• wystawa „Kazakhstan, is it you?” – deptak przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego, od 1 do 8 grudnia 2011 r.;
  • warsztaty dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz spotkanie z przedstawicielem białoruskiej organizacji „Viasna” i pokaz filmu o wyborach prezydenckich na Białorusi „Reality Show – Wybory” – Marchołt, 7 grudnia 2011 r., godz. 10.00;
  • pokaz filmu o Michaile Chodorkowskim „Chodorkowski” – 8 grudnia 2011 r., o godz. 17.00, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

Organizatorami Kongresu są: biuro dr. Marka Migalskiego, stowarzyszenie „Projekt Śląsk” oraz portal „Korespondent Wschodni”. Współorganizatorem wydarzenia jest Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego „Spiritus Constitutionis” z Wydziału Prawa i Administracji UŚ.

Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracji dostępne są na stronie: www.ehrc.pl.