Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie „Discover Canada 2019”

18.04.2019 - 16:49 aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

4 i 5 kwietnia 2019 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w  Żorach odbywał się finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie „Discover Canada 2019”.  Była to już szósta edycja tego trójetapowego  konkursu organizowanego przez Centrum Studiów Kanadyjskich oraz Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych, a także I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im Karola Miarki w Żorach. Koordynatorką konkursu jest dr hab. Eugenia Sojka.

Komisja egzaminacyjna Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie „Discover Canada 2019”

Do finału zostało dopuszczonych 12 uczniów reprezentujących szkoły z różnych regionów Polski; w półfinale uczestniczyło 70 uczniów wybranych z 1670,  którzy  przystąpili do pierwszego etapu. Konkurs odbył się on pod patronatem Ministra Edukacji  Narodowej,  Ambasady Kanadyjskiej w Polsce,  Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto,  Rektora Uniwersytetu Śląskiego,  Kuratora Oświaty w Katowicach, Polskiego Towarzystwa  Badań Kanadyjskich oraz Prezydenta Miasta Żory.

Tegoroczna Komisja konkursowa składała się z osób reprezentujących Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich: dr hab. Eugenia Sojka, dr Sabina Sweta Sen-Podstawska,  mgr Rafał Madeja oraz przedstawiciela Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych  Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr. Tomasza Soroki. Nauczyciele I LO w Żorach zaangażowani w ten projekt to: mgr Hanna Mrozek, mgr Beata Kurzeja oraz mgr Hanna Oleś.

W pierwszym dniu konkursu finaliści zdawali egzamin ustny oraz przedstawiali prezentacje multimedialne na temat „National parks and park reserves and their complex role in the formation of Canadian national, cultural and historical narratives of identity and place”.  Konkurs wygrała Klaudia Stanisz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Nagrodę za najlepszą prezentację otrzymał Bartosz Miernik z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej. Pozostali laureaci to: Wiktoria Luck  z XXII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. José Martí w Warszawie, Aleksandra Rębisz z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach oraz Gabriel Marques z Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

wręczenie nagród laureatom - zdobywca 1. miejsca w Discover Canada 2019    zwycięzca z dyplomem i nauczycielem

Ogłoszenie wyników zostało uświetnione występami muzycznymi, tanecznymi i teatralnymi uzdolnionych uczniów I LO w Żorach oraz najlepszą prezentacją tegorocznego konkursu. Odczytano list gratulacyjny JE Ambasador Kanady w Polsce Leslie Scanlon, która spotkała się już wcześniej z uczestnikami tego konkursu w czasie półfinału odbywającego się na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu.

Wśród nagród  dla laureatów konkursu było pięć indeksów na studia anglistyczne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego oraz wysokie nagrody pieniężne ufundowane przez Prezydenta Miasta Żor (łącznie 6000 zł).

Dotychczas w konkursie uczestniczyło 6768 uczniów z całej Polski. Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie: www.mt-oka.pl/

———————————

Fot. archiwum Centrum Studiów Kanadyjskich UŚ