Festiwal Zimowy Ogród Literacki

Od 16 do 19 grudnia 2014 r. w Katowicach odbywać się będzie pierwsza edycja festiwalu Zimowy Ogród Literacki. Ideą wydarzenia jest wyjście poza uniwersytecki model czytania literatury i przybliżenie uczestnikom jej popularnego oblicza. W programie przewidziane są warsztaty, wykłady, koncerty, panele dyskusyjne. Gośćmi wydarzenia będą m.in. Sylwia Chutnik, Ziemowit Szczerek, Szczepan Kopyt.

Inauguracja festiwalu odbędzie się 16 grudnia o godz. 11.00 w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej (Katowice, ul. Francuska 12). W wydarzeniu udział wezmą: prorektor ds. kształcenia i studentów dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek, dyrektor Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów Piotr Zaczkowski, dr hab. prof. UŚ Krzysztof Uniłowski z Wydziału Filologicznego UŚ, przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów UŚ mgr Olga Knapek oraz dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Paweł Jędrzejko. Wykład inauguracyjny wygłosi dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. zw. dr hab. Jan Malicki.

Po ceremonii otwarcia odbędzie się konferencja prasowa. Uczestnicy będą mogli wziąć również udział w spotkaniu „Popołudnie z Wydawnictwem Uniwersytetu Śląskiego” i promocji książek:

• „Kolonizator skolonizowany. Przypadek Sygurda Wiśniowskiego” Wacława Forajtera,
  • „Latająca ryba. Studia o podróżopisarstwie Ignacego Domeyki” Beaty Mytych-Forajter,
  • „Ujarzmianie Lewiatana. Szkice o idei rządów prawa” Tomasza Pietrzykowskiego.

Program inauguracji festiwalu

Festiwal jest organizowany przez: Uczelnianą Radę Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Śląskiego, Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, klub Prokultura i kwartalnik „FA-art”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Katowice, Polskie Radio Katowice, artPAPIER, granice.pl, „Śląskie Studia Polonistyczne”. Partnerem festiwalu jest Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronach: www.zol.us.edu.pl oraz www.facebook.com.