Dzień św. Łucji na Wydziale Filologicznym

21 grudnia 2011 r. o godz. 14.00 na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu (ul. Grota-Roweckiego 5) odbędą się obchody Dnia Świętej Łucji.

Święto Łucji, które przypada 13 grudnia, obchodzi się na Uniwersytecie Śląskim już od lat 70. ubiegłego wieku. Tradycję tę pielęgnują nie tylko studenci, ale przede wszystkim wykładowcy języka szwedzkiego.

Spotkanie zawsze rozpoczyna się przejściem orszaku. Studenci filologii germańskiej, ubrani w białe szaty, niosą zapalone świece i śpiewają pieśń pt. „Sankta Lucia”. Następnie wszyscy zgromadzeni śpiewają tradycyjne szwedzkie kolędy wraz z chórem Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego. Goście mają też okazję usłyszeć opowieści o zwyczajach związanych z obchodami Święta Światła oraz Bożego Narodzenia.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Filologii Germańskiej UŚ oraz studenci filologii germańskiej.