facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Dzień św. Łucji na Wydziale Filologicznym

Wydział Filologiczny

21 grudnia 2010 r. o godz. 14.00 na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu (ul. Grota-Roweckiego 5) odbędzie się uroczystość z okazji dnia św. Łucji. Organizatorami spotkania są studenci filologii germańskiej.

Święto Łucji, które przypada 13 grudnia, obchodzi się na Uniwersytecie Śląskim już od lat 70. ubiegłego wieku. Tradycję tę pielęgnują nie tylko studenci, ale przede wszystkim wykładowcy języka szwedzkiego.

Spotkanie zawsze rozpoczyna się przejściem tradycyjnego orszaku. Studenci filologii germańskiej, ubrani w białe szaty, niosą zapalone świece i śpiewają pieśń pt. „Sankta Lucia”. Następnie wszyscy zgromadzeni śpiewają tradycyjne szwedzkie kolędy przy akompaniamencie chóru Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego. Goście mają też okazję usłyszeć opowieści o zwyczajach związanych z obchodami Święta Światła oraz Bożego Narodzenia.

 


Polska Dziennik Zachodni” opublikował zdjęcia i materiał filmowy z wydarzenia, MANO, artykuł pt. „Sosnowiec: Święta Łucja przypomniała o świętach” (dostęp: 22.12.2010 r.).

O wydarzeniu 21 grudnia 2010 r. pisał portal naszemiasto.pl w materiale pt. „Sosnowiec: Studenci UŚ obchodzili dzień św. Łucji” (dostęp: 22-12-2010).

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.