Dzień Roślin na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ

18 maja 2012 r. na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Jagiellońska 28 i ul. Bankowa 9) odbędzie się Dzień Roślin. Wydarzenie o zasięgu międzynarodowym zatytułowane „Fascynujący Świat Roślin – Fascination of Plants Day”, jest okazją do zwrócenia uwagi na istotny element ekosystemów Ziemi – rośliny. Przedsięwzięcie umożliwi poznanie tajemnic świata roślin, aspekty ich budowy, cykli życiowych oraz przystosowań do życia w różnych warunkach.

Patronat honorowy nad udziałem WBiOŚ w ogólnoświatowej akcji „Fascination of Plants Day” objął JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, który wraz z uczestnikami uroczystej inauguracji obchodów Dnia Roślin założy symboliczny ogród Uniwersytetu Śląskiego. Wydarzenie będzie początkiem kreowania i budowy „Zielonych Ogrodów Uniwersytetu Śląskiego”, czyli kształtowania przestrzeni kampusu.

W programie zaplanowano m.in. wprowadzenie uczestników w świat roślin zarówno występujących w dawnych epokach geologicznych, jak i współcześnie żyjących, prezentacja roślin w skali mikro i makro. Podczas spotkań zostaną także przedstawione sposoby przygotowywania materiałów zielnikowych, metody ich konserwacji i przechowywania na przykładzie nowoczesnego zielnika naukowego Uniwersytetu Śląskiego, gromadzonego w Pracowni Dokumentacji Botanicznej.

Wydarzenie będzie okazją do przeprowadzenia samodzielnych obserwacji mikroskopowych i wizyt w specjalistycznych laboratoriach Wydziału. Bogata oferta programu obejmuje także prezentację różnorodnych aspektów wykorzystania roślin przez człowieka.
Wszystkim zajęciom towarzyszyć będą wystawy połączone ze sprzedażą roślin oraz herbat ziołowych pochodzących z krajowych plantacji.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronach internetowych: www.wbios.us.edu.pl oraz www.dzienroslin.pl.

Harmonogram wydarzenia

O wydarzeniu napisał serwis „wprost.pl” w artykule pt. „Te rośliny jedzą mięso!”. (17.05.2012).

O wydarzeniu napisał portal Gazeta.pl w artykule pt. „Mięsożerne rośliny przyjechały do Katowic. Będą je karmić”. (18.05.2012).