Dzień otwarty Wydziału Prawa i Administracji UŚ

Budynek Wydziału Prawa i Administracji UŚ

25 września 2019 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się dzień otwarty, którego hasło przewodnie brzmi „Prawo a rzeczywistość”. Wydarzenie skierowane jest do uczniów szkół ponadpodstawowych.

W czasie pierwszego panelu udział wezmą praktycy środowisk prawniczych, odbędzie się również projekcja filmu „Archiwa Palestry – Adwokat dr Roman Hrabar” Pawła Matyji, opowiadającego o katowickim adwokacie, który uratował 30000 polskich dzieci uprowadzonych przez nazistów, a także zdemaskował kulisy działania zbrodniczych organizacji porywających dzieci, takich jak np. nazistowski Lebensborn.
W drugiej części zorganizowane zostaną warsztaty dotyczące codziennej praktyki prawniczej.

Program:

10.00–12.15 aula nr 8,

10.00 – uroczyste powitanie gości przez dr Agnieszką Ziółkowską – pełnomocnik dziekana WPiA ds. współpracy z liceami ogólnokształcącymi,

10.05 – projekcja filmu promującego Wydział Prawa i Administracji,

10.15 – „Blaski i cienie pracy sędziego” – prof. dr hab. Krystian Markiewicz (sędzia (SSO) i przewodniczący Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia),

10.45 – „Specyfika pracy radcy prawnego” – Grzegorz Chycki (radca prawny),

11.15 – „Adwokat nie jedno ma imię”  – Magdalena Stryja, Ewa Labocha-Pietras,

11.45 – „Rola prokuratora w trakcie rozprawy sądowej” – dr Katarzyna Sychta (prokurator),

12.15–12.30 przerwa

12.30–13.30 warsztaty (podział na grupy tematyczne):

• Koło Prawa Własności Intelektualnej: „Jestem artystą. Jak łamane są moje prawa?” (aula 5, max. 50 osób),
  • Koło Naukowe Prawa Rodzinnego: „Alimentacja w rodzinie” (aula 6, max. 50 osób),
  • ELSA – ELSA High School: Quizy prawne (sala 2.25, max. 30 osób),
  • Koło Naukowe Prawa Karnego Procesowego IUSTITIA : „Zakazy dowodowe” (aula 1,  max. 50 osób),
  • Koło Naukowe Prawa Pracy „Opus per laborem”: „Tajniki umowy o pracę” (aula 7, max. 50 osób),
  • Koło Naukowe Prawa Rzymskiego i Porównawczego: „Prawo rzymskie a świat współczesny”(aula 3, max. 50 osób),
  • Koło Naukowe Prawa Międzynarodowego Publicznego i Prawa Europejskiego IUS GENTIUM: „Dlaczego prawa człowieka są stale naruszane?” (aula 8, max. 50 osób).

Zgłoszenia wraz ze wskazaniem liczby uczestników oraz wybranego warsztatu należy wysyłać na adres: sekrwpia@us.edu.pl do 20 września 2019.