„Dzień Edukacji na Rzecz Zwierząt, także karpia”

16 grudnia 2013 r. Koło Naukowe Praw Zwierząt, działające na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i Klub Gaja organizują Dzień Edukacji na Rzecz Zwierząt. W programie wydarzenia znajdzie się między innymi konferencja na temat regulacji prawnych kształtujących sytuację zwierząt w Polsce i akcja edukacyjno-artystyczna „Upiecz sobie karpia”. W wydarzeniu udział weźmie prorektor ds. kształcenia i studentów dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek.

Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 11b, aula nr 5) w godz. 9.00−16.30 odbędzie się konferencja poświęcona prawnym i etycznym aspektom relacji człowiek – zwierzęta. Na jej pierwszą część (godz. 9.00−12.30) zaproszono uczniów śląskich liceów, natomiast drugą część (godz. 13.30−16.30) przygotowano z myślą o wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat regulacji prawnych kształtujących sytuację zwierząt w Polsce. Wystąpienia przygotowali członkowie Koła Naukowego Praw Zwierząt pod opieką merytoryczną dr Agnieszki Bielskiej-Brodziak i dr. hab. Tomasza Pietrzykowskiego.

Program konferencji:
Część I – godz. 9.00−12.30 (dla uczniów śląskich liceów):

• zwierzęta w rozrywce;
  • zwierzę jako obiekt doświadczeń;
  • los zwierząt domowych;
  • zwierzęta w szponach przemysłu.

Gościem panelu będzie Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Część II – godz. 13.30−16.30 (dla studentów UŚ i działaczy śląskich organizacji działających na rzecz zwierząt):

• zbiórka na cel publiczny – regulacje prawne, procedury czyli instrukcja krok po kroku;
  • dereifikacja zwierząt – idea czy rzeczywista poprawa sytuacji zwierząt w Polsce?
  • procedura interwencji policji i straży miejskiej;
  • karnoprawna ochrona zwierząt – analiza znamion czynów karalnych na gruncie Ustawy o ochronie zwierząt;
  • wykonywanie praw pokrzywdzonego, czyli uprawnienia organizacji w procesie karnym.

W holu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 11b) w godz. 12.00−13.00 Klub Gaja organizuje wydarzenie „Upiecz sobie karpia”. Na chętnych czeka kilkadziesiąt karpi upieczonych… z piernikowego ciasta. Będą ozdabiane i dekorowane, a następnie rozdawane na kiermaszu świątecznym w centrum Katowic, jako symbol szczęścia i dostatku.

Dzień Edukacji na Rzecz Zwierząt to także inauguracja współpracy Klubu Gaja i Sekcji Praw Zwierząt przy Studenckiej Poradni Prawnej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, w ramach kampanii społecznej „Jeszcze żywy KARP”. Piętnasta edycja kampanii rozpoczęła się 1 grudnia 2013 roku. Klub Gaja dąży do zmian postaw społecznych i przyzwyczajeń konsumentów, by ograniczyć cierpienia ryb podczas transportu, przetrzymywana i handlu. Zachęca do kupowania karpia w płatach, a także do działania – m.in. zgłaszania przypadków łamania prawa i miejsc wymagających kontroli odpowiednich służb, takich jak inspekcja weterynaryjna.

W ramach kampanii „Jeszcze żywy KARP” w 2009 r. Klub Gaja doprowadził do zmiany w Ustawie o ochronie zwierząt. Sejm zmienił art. 2 Ustawy. Dzięki temu przyjęto, że ryby, tak jak wszystkie kręgowce odczuwają ból, strach i stres. Na tej podstawie przypadki niehumanitarnego traktowania karpi mogą być zgłaszane do inspekcji weterynaryjnej.

Tegoroczny Dzień Edukacji na Rzecz Zwierząt jest częścią trzeciej już edycji akcji prowadzonej w całym Uniwersytecie Śląskim pod hasłem „Uniwersytet pomaga". Od 29 listopada  do 16 grudnia 2013 r. na wydziałach i w jednostkach uczelni oraz w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej przeprowadzona jest zbiórka darów i pieniędzy na rzecz zwierząt w schroniskach w Katowicach, Sosnowcu, Tychach, Rudzie Śląskiej i Tarnowskich Górach.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.klubgaja.pl.