Dni Niemieckie w Katowicach

Od 27 do 28 czerwca 2011 r. Szkoła Języka i Kultury Polskiej gościć będzie profesorów i studentów z Uniwersytetu im. Marcina Lutra w Halle.

Spotkanie odbędzie się w ramach organizacji Dni Niemieckich w Polsce, nad którymi patronat objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem przedsięwzięcia jest promowanie kultury polskiej wśród obywateli niemieckich i kultury niemieckiej wśród Polaków.

Wykład na temat tożsamości Ślązaków wygłosi prof. UŚ dr hab. Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły oraz pełnomocnik wojewody śląskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych. Uczestnicy spotkania wysłuchają również prelekcji dotyczącej filmu na Śląsku, którą wygłosi mgr Agnieszka Tambor, doktorantka Wydziału Filologicznego oraz obejrzą film pt. „Barbórka” w reżyserii Macieja Pieprzycy z Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ.

Goście z Niemiec będą mieli także okazję podziwiać śląskie, zabytkowe dzielnice Katowic: Nikiszowiec i Giszowiec. Spotkanie będzie pierwszym z cyklu planowanych przedsięwzięć organizowanych w ramach projektu „Dni Niemieckie w Polsce oraz Dni Polskie w Niemczech”.