Dni Frankofonii w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki

W związku z przypadającym 20 marca Międzynarodowym Dniem Frankofonii, Instytut Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego organizuje obchody Święta Frankofonii.

Wydarzenie zostało rozpisane na kilka dni. Już 24 marca 2010 r. na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu (budynek przy ul. Grota-Roweckiego 5) będą miały miejsce prelekcje zaproszonych gości oraz pracowników Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki. Oprócz projekcji filmu „Le petit Nicolas” w reżyserii Laurenta Tirarda, organizatorzy przygotowali kwizy i konkursy.

25 marca 2010 r. znany belgijski literaturoznawca, eseista i poeta, prof. Marc Quaghebeur, wygłosi wykład na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu. Wydarzenie zaplanowane zostało na godz. 12.00.
Natomiast 26 marca 2010 r. w Kryrach będzie miał miejsce finał konkursu zorganizowanego w ramach projektu „Classes francophones en Silésie”.

Konkurs literacki, dyktando oraz prezentacje i warsztaty przeznaczone dla uczniów, to wydarzenia odbywające się w kolejnym dniu Święta Frankofonii, 15 kwietnia 2010 r. Patronat naukowy nad tym cyklem imprez objęła Literaturoznawcza Sekcja Koła Naukowego „Assososno” pod opieką naukowo-dydaktyczną dr Katarzyny Gadomskiej i mgr Marty Kupisiewicz.

W ostatnim dniu święta wspólnoty frankofońskiej, 10 maja 2010 r., na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu odbędą się prelekcje nt. dokonań intelektualnych osobistości z kręgu kultury śródziemnomorskiej, którym towarzyszyć będzie wystawa litografii zorganizowana we współpracy z Ośrodkiem Alliance Franςaise działającym przy Uniwersytecie Śląskim.

Szczegółowe informacje nt. nadchodzących wydarzeń można znaleźć na stronie Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki: http://ifr.us.edu.pl/index2.php?id=193.