Dni Austriackie na Wydziale Filologicznym UŚ

19 i 20 marca 2014 r. Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego organizuje Dni Austriackie popularyzujące kulturę i literaturę Austrii.

W środę, 19 marca odbędą się konkursy skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego – konkurs realioznawczy o Republice Federalnej Niemiec z elementami wiedzy o Austrii oraz konkurs kreatywny „Austria – kraj kulturowych inspiracji”. Pracownicy Instytutu Filologii Germańskiej przygotowali również warsztaty dla nauczycieli języka niemieckiego. Zaproponowana przez Instytut forma popularyzacji wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego stanowić będzie interesujące uzupełnienie szkolnych treści programowych.

Program przygotowany na 20 marca skierowany jest natomiast przede wszystkim do studentów i środowiska akademickiego. O godz. 11.30 dr Mateusz Machaj z Instytutu Misesa w Warszawie wygłosi wykład pt. „Szkoła austriacka, czyli nauka o wolności”. O godz. 13.00 odbędzie się wykład na temat Galicji, który wygłosi dr hab. Jan Rydel (UP Kraków). W dalszej części sesji naukowej z wykładami w języku niemieckim wystąpią: dr Karsten Dahlmanns (UŚ) oraz dr Ewa Mazurkiewicz (UŚ).

Wszystkie wydarzenia odbędą się na Wydziale Filologicznym UŚ w Sosnowcu.

Dniom Austriackim patronują: Austriackie Forum Kultury, TÜV Austria z siedzibą w Katowicach i firma Ecoplus Katowice.

Szczegółowy program Dni Austriackich znajduje się na stronie IFG: www.ifg.us.edu.pl.