Delegacje z Uniwersytetu Hawajskiego i Uniwersytetu w Liverpoolu w Uniwersytecie Śląskim

Od 15 do 27 października 2013 r. w Uniwersytecie Śląskim będzie gościć połączona delegacja z Uniwersytetu Hawajskiego w Hilo: dr David Sing – dyrektor Centrum Edukacji Dzieci Rdzennych Rodzin Hawajskich, Nā Pua No'eau, dr Nalani Sing – inspektor stanowego systemu oświatowego i szkolnictwa oraz Tricia Jenkins MBE z Uniwersytetu w Liverpoolu.

Dr David Sing jest twórcą wielu programów edukacyjnych na poziomie szkolnictwa wyższego skierowanych do rdzennych Hawajczyków i Indian. Programy te wykorzystują uwarunkowania kulturowe i łączą nowoczesną naukę z tradycją i historią. Dr Sing jest również założycielem i prezesem stowarzyszenia Native Hawaiian Education Association oraz wiceprezesem i pierwszym rdzennym Hawajczykiem zasiadającym w amerykańskiej radzie National Indian Education Association Board of Directors. Jest laureatem wielu nagród za wybitne osiągniecia w edukacji grup mniejszościowych, między innymi: National Indian Education Association Educator of the Year Award w roku 2008, the Native Hawaiian Education Award w roku 2008.

Tricia Alegra Jenkins MBE jest dyrektorem Centre for Excellence in Educational Opportunities Uniwersytetu w Liverpoolu. Tricia Jenkins jest ekspertem w obszarze edukacji, zwłaszcza edukacji dzieci, pracującym w organizacjach europejskich. Pełni także funkcję prezydenta stowarzyszenia EUCU.NET – European Children’s Universities Network, którego członkiem założycielem jest Uniwersytet Śląski Dzieci.

Wizyta gości z Uniwersytetu Hawajskiego i z Uniwersytetu w Liverpoolu w Uniwersytecie Śląskim odbywa się w ramach programu Children as Change Agents for Science in Society oraz programu współpracy Mentoring Associates realizowanego przez Uniwersytet Śląski Dzieci i Uniwersytet Hawajski.

W ramach wizyty 18 października 2013 r. o godz. 10.00 na Wydziale Filologicznym UŚ (w Sosnowcu, ul. Grota Roweckiego 5) odbędzie się wykład otwarty pt. „University and community, education and culture”, który wygłosi dr David Sing z Uniwersytetu Hawajskiego w Hilo oraz Tricia Jenkins MBE z Uniwersytetu w Liverpoolu. Wykład i dyskusję będzie moderowała dr Izabela Mrochen z Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.
Wszyscy zainteresowani ciekawymi faktami na temat niezwykłej historii wysp hawajskich, problemami edukacji wielkomiejskiej i powiązaniami edukacji i tradycji na przykładzie tych barwnych kultur mogą uczestniczyć w wykładzie i dyskusji.

18 października o godz. 13.30 goście wizytujący Uniwersytet Śląski spotkają się również z JM Rektorem prof. zw. dr. hab. Wiesławem Banysiem, a 19 października wezmą udział w zajęciach Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, gdzie dr David Sing i dr Nalani Sing wygłoszą wykład dla grup Młodych Naukowców i Ekspertów.